Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Česko se stále více zadlužuje. Loni dopadlo nejhůře od krizového roku 2013

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí
Profimedia
Lukáš Kovanda

Česko bylo loni devátou nejméně zadluženou zemí EU. Tak špatně na tom předtím bylo naposledy v krizovém roce 2013, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Naopak nejlepších výsledků v tomto miléniu dosahovalo v letech 2016 až 2020, kdy bylo soustavně čtvrtou nejméně zadluženou zemí EU. 

Reklama

Ukazuje se tedy, že hůře než některé jiné země EU zvládlo zejména pandemii covidu, protože v jejím důsledku si pohoršilo ze 4. na 8. příčku. Nutno ale také doplnit, že na zhoršení pozice Česka mezi lety 2020 a 2022 má lví podíl nejen boj s dopady covidu, ale také takzvané zrušení superhrubé mzdy. To bylo schváleno koncem roku 2020, s platností od roku 2021. České veřejné finance tento zásah ročně připravuje o sto miliard korun a více.

Celkově ale české veřejné finance patří v rámci EU nadále k těm, jež vykazují nadprůměrně dobrou kondici. Navíc letošní rok představuje rok zásadní stabilizace veřejného zadlužení, i díky loni prosazenému konsolidačnímu balíčku. Česko by tak ani v příštích letech nemělo vpadnout z první desítky nejméně zadlužených zemí EU. 

Velké americké dluhy zaplatí celý svět. Ať už krizemi či pořádnou inflací

Lukáš Kovanda: Velké americké dluhy zaplatí celý svět. Ať už krizemi či pořádnou inflací

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí někteří američtí finančníci i ekonomové. Mezinárodní měnový fond ovšem varuje před dopady „vývozu dluhu“ Spojených států.

Přečíst článek

Šéfka ECB Christine Lagardeová

Lukáš Kovanda: Evropští a američtí centrální bankéři se dostali do křížku. Kvůli klimatu

Američtí centrální bankéři se v těchto dnech dostali do křížku s těmi evropskými. Jde o zásadní střet. A poměrně nebývalý.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme