Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Kam se poděla recese? Trh dluhopisů ji stále předpovídá

Kam se poděla recese? Trh dluhopisů ji stále předpovídá
iStock
Timur Barotov

Pesimistické předpovědi analytiků se na akciovém trhu nenaplnily. Globální ekonomika zdánlivě nereaguje na vyšší úrokové sazby. Nastává období fiskální dominance a nikdo přesně neví k čemu to povede, píše ve svém komentáři analytik BHS Timur Barotov.

Reklama

Na přelomu roku 2022/2023 většina analytiků z nejprestižnějších investičních bank na Wall Street předpovídalo chmurný rok 2023 pro akciové trhy v USA. Obzvlášť první polovina roku měla být bolavá a druhá polovina se měla vyvíjet v duchu obnovy. O osm měsíců později při zpětném pohledu lze říci, že analytický konsensus na Wall Street zklamal a stal se pravý opak toho, co většina analytiků předpovídala.

Ukazuje to, jak obtížné je předvídat trhy, a to jen i několik měsíců do budoucna. Medián všech odhadů dna amerického indexu S&P 500 v roce 2023 se shodoval s aritmetickým průměrem, jednalo se o 3 300 bodů. Tato hodnota se nyní zdá být méně pravděpodobná a dno trhu letos se zdá, že nedosáhne hluboko pod 4 000 bodů.

BHS / užito se svolením
 

V průměru banky cílovaly hodnotu indexu na konci letošního roku 2023 na 4 000 až 4 100 bodů. To se ještě může naplnit, pokud bude index ze současných 4 515 bodů spadne zhruba o 10 procent. Analytici Deutsche Bank byli v tomto ohledu mimo konsensus a správně předpovídali, že první polovina roku bude pozitivní, druhá polovina by ale měla být horší podle jejich analýzy v té době.

BHS / užito se svolením
 

Legenda ke grafům: GS = Goldman Sachs, JPM = JPMorgan Chase, DB = Deutsche Bank, MS = Morgan Stanley, Bcls = Barclays, UBS = Union des Banques Suisses, WF = Wells Fargo, HSBC = Hong Kong and Shanghai Banking Corporation, BofA = Bank of America

Umělá inteligence: investiční heroin 

Akciový optimismus v tomto roce zažehlo především nadšení z potenciálu umělé inteligence, nejvíce po zpřístupnění dosud nejdokonalejšího chatovacího programu ChatGPT. Investoři v souvislosti s tím a s ekonomickou situací, která se nezhoršuje tak, jak analytici předpokládali začali opouštět pesimistické scénáře.

Situaci na trhu podporuje i fiskální expanzivní politika vlády USA, která od počátku roku do ekonomiky vypustila více než půl bilionu dolarů. Likviditu na trhu dočasně podpořil i Fed, když na trh vypustil 300 miliard dolarů v březnu na podporu stability bankovního sektoru. Optimismus tak nyní vládne akciovým trhům.

Tento růst trvá dodnes a začíná být poněkud problematickým. Americké akciové trhy v současné chvíli naceňují optimistický scénář, kdy se tamní ekonomika úplně vyhne, nebo jenom trochu zavadí o recesi a sazby začnou v příštím roce výrazně klesat. Nejen to, trhy také předpokládají, že zisková recese amerických společností v tomto kvartále nalézá své dno a od třetího kvartálu 2023 započne rychlá obnova v ziscích společností.

Dluhopisový trh recesi stále předpovídá

Rychlost této obnovy by rozhodně odpovídala expandující ekonomice ve druhé polovině roku. S akciovým trhem ale nesouhlasí dluhopisový trh, který očekává, že se situace zhorší a nastane recese. Dluhopisový trh je větší a lepší v předvídání makroekonomických a politických událostí. Například výnosová křivka amerických dluhopisů (rozdíl mezi 10letými a 2letými výnosy) předpověděla každou recesi v USA od roku 1980 a nyní předvídá další. Ovšem načasování je něco v čem nevyniká ani trh dluhopisů.

Štěpán Křeček, ekonom BHS

Inverzní výnosová křivka teď nahrává krátkodobým investicím, říká ekonom Štěpán Křeček

Vysoká inflace nás sice potrápila, současně ale přiměla řadu lidí více přemýšlet nad svými úsporami. Přirozeně tak vzrostl zájem o investice a přetrvává i v době, kdy se pomalu blýská na lepší časy. Očekávané zlepšení ekonomické situace nejenže zvýhodňuje krátkodobé produkty, ale také přispívá k růstu akciových trhů. „Od začátku roku výrazně narostly především velké technologické tituly ve Spojených státech, některé dokonce o více než 100 procent,“ upřesňuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. 

Přečíst článek

Akciové trhy se tak nyní nachází v optimální zóně, která byla historicky v této fázi cyklu typická, historie se ale spíše přiklání dluhopisovému trhu. Nastává období fiskální dominance a nikdo přesně neví k čemu to povede. Zadlužování americké vlády explodovalo a v důsledku vyšších úrokových sazeb je americká vláda nucena se ještě více zadlužovat, protože úrok na fiskálním dluhu roste o to víc s vysokými klíčovými úrokovými sazbami.

Ironicky tak může docházet k tomu, že vyšší sazby podpoří inflační tlaky, protože to povede k disproporčně vyššímu nárůstu fiskálního dluhu a tím pádem k přítoku likvidity do oběhu, která podpoří ekonomiku. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč je ekonomika v současné době takto silná a to jak v eurozóně tak i ve Spojených státech. Dalšími jsou vysoká očekávatelnost současného cyklu, velmi nízké úrokové sazby před započetím cyklu, rostoucí převaha firem v sektoru služeb a velký objem prostředků, který byl vpuštěn do ekonomik během pandemie. 

Přichází čas hodnotových akcií

Jak vydělat a nechytit se do pasti investiční bubliny, radí expert

Rok 2023 je zatím jako jízda na horské dráze, pokud jde o světový trh s akciemi. Na začátku roku hrozila recese, ale nyní jsou trhy skoro na historickém vrcholu. Tento zvrat ukazuje, jak jsou krátkodobé predikce nejisté, a zdůrazňuje důležitost pohledu na dlouhodobé trendy. O to, jak hledat tyto trendy a investiční příležitosti, se se čtenáři Newstreamu podělil analytik J&T Jakub Kudýn. Nejedná se o investiční tipy, ale spíše o demonstraci kroků, jak nad investováním a alokací prostředků přemýšlí autor příspěvku.

Přečíst článek

Reklama

Související

Analytik: Pozitivní výhled pro americkou ekonomiku nabádá k navýšení investic

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme