Reklama

Hrozí nejhlubší propad životní úrovně lidí v ČR za třicet let

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
ČTK
Lukáš Kovanda

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes v Otázkách Václava Moravce uvedl, že letos očekává stagnaci české ekonomiky při propadu reálných mezd až o osm procent. Tato kombinace podle něj představuje mimořádný šok, jaký česká ekonomika v podstatě nezažila 30 let. V historii novodobé ČR těžko hledat rok, kdy by životní úroveň lidí poklesla tolik, jak má klesnout letos.

Reklama

Rusnok doslova prohlásil, že česká ekonomika letos podle jeho osobního názoru vykáže růst odpovídající „černé nule“. Podle guvernérových slov také v pololetí letošního roku může inflace činit až 14 procent, přičemž se bude ve druhém pololetí postupně snižovat. Realistické tedy je předpokládat, že ještě na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí se bude inflace pohybovat v pásmu od 10 do 12 procent.

To je částečně i dobrá zpráva, a to pro držitele spořících dluhopisů české vlády v jejich protiinflační variantě.

Inflace, ilustrační foto

Inflace v EU je na rekordu, Česko má třetí nejvyšší

Míra inflace v Evropské unii v únoru vystoupila na rekordních 6,2 procenta z lednové hodnoty 5,6 procenta, uvádí ve své zprávě Eurostat. Česká republika má z celé unie třetí nejvyšší inflaci, a to rovných deset procent. Tak jako v minulých měsících i v únoru se na růstu cen podílely nejvíce energie.

Přečíst článek

Tyto dluhopisy totiž jsou úročeny na základě toho, jaká je inflace. Úročení se letos stanoví na základě říjnové hodnoty meziroční inflace. Pokud ta by byla v pásmu od 10 do 12 procent, což je i vzhledem k dnešním Rusnokovým slovům poměrně pravděpodobné, bude se v tomto pásmu pohybovat také právě úrok zmíněních dluhopisů. O ty Češi v loňském roce projevili rekordní zájem. Na účty lidí v ČR byly v rámci loňského upisovacího období připsány státní spořící dluhopisy za 41,1 miliardy korun 

To je bezmála osmkrát vyšší částka než ta odpovídající výsledku dosud nejúspěšnějšího vydávání Dluhopisů Republiky, a to v rámci 12. upisovacího období, kdy lid skoupil papíry za 5,5 miliardy korun.

Karel Růžička, ředitel Treasury v Trinity Bank

Bankéř Růžička: Válka povede k další inflaci. V Rusku čekám bankovní krizi

Energie, potraviny i výrobní kovy budou patřit k prvním komoditám, které budou dál výrazně zdražovat v důsledku války na Ukrajině. Navzdory tomu však centrální banky asi nebudou moci výrazněji zvyšovat sazby, myslí si šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička. Jak fungují bezprecedentní hospodářské sankce a k čemu povedou, vysvětluje zkušený bankéř v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Během loňského 13. upisovacího období se upsal větší objem státních spořících dluhopisů než za všech dvanáct předchozích upisovacích období. Za dvanáct dosavadních upisovacích období se totiž upsalo 38,5 miliardy korun státních spořících dluhopisů.

Z drtivé většiny byly v rámci 13. upisovacího období upsány spořící dluhopisy v proti-inflační variantě. Právě ve své proti-inflační variantě tyto dluhopisy představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit – letos tedy pravděpodobně s výnosem až 12 procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.

býk vs. medvěd

Týden tradera: Konečně pořádná rallye

Trhy uplynulý týden nevyděsilo ani první zvýšení sazeb skrze politiku Fedu. Dočkali jsme se a zažili pořádnou rallye. Konečně!

Přečíst článek

Ministr hospodářství Německa Robert Habeck jedná v Kataru o dodávkách plynu

Tvrdá realita: Němci nemají nasmlouvaný plyn na další měsíce. Závislost na Rusku trvá

Německý ministr hospodářství Robert Habeck přiznal, že pokud si Německo nezajistí alternativní dodávky plynu a Rusko omezí přísun suroviny, dojde k omezení dodávek pro průmysl i domácnosti.

Přečíst článek

Reklama

Související

Nová prognóza bankovní asociace snížila pro letošek odhad růstu HDP na 1,2 procenta

Česká ekonomika letos poroste jen pozvolna, doléhá na ni špatný stav té německé

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme