Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Richard Bechník: Asijské akcie zaostávají navzdory dobrým výsledkům firem

Čína, akciové indexy
Pixabay
Richard Bechník

Stále více se rozevírají nůžky mezi akciovými trhy USA a Evropy na jedné straně a asijskými na té druhé. Zatímco americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely pondělní obchodování na nových rekordních maximech, asijské trhy za nimi stále více zaostávají,“ píše v komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.  

Reklama

Akciový index MSCI China v letošním roce pokulhává jak za svými rekordními úrovněmi, tak především za konkurencí světových akciových benchmarků. Tomu odpovídá i ukazatel porovnání tržní ceny čínských akcií oproti jejich očekávaným budoucím ziskům, tzv. forward P/E ratio, kdy se daná hodnota pohybuje na úrovni 14. To nám říká, že cena akcií odpovídá 14násobku jejich očekávaných zisků v následujících 12 měsících.

Jedná se tak o výrazně nízké číslo. Na začátku roku přitom tento ukazatel dosahoval téměř 17. Podle odhadů Morgan Stanley hodnota letos může klesnout až k 13. To by tak bylo způsobeno především klesající cenou akcií. Ještě v březnu byl přitom průměrný odhad budoucího zhodnocení čínských akcií zařazených do indexu MSCI China zhruba 40 procent. Na druhé straně jsou zde stále optimističtí analytici, kteří příčiny nynější podvýkonnosti vnímají jako pouze dočasné. Fundamentálně je Čína a potažmo celá Asie velice atraktivní se značným potenciálem.

Důvody horší výkonnosti

Důvodů horší výkonnosti asijských akcií je více. Nová delta varianta s blížícím se podzimem bude trhy logicky zajímat stále více. Rizikové to bude především pro ekonomiky, které v sobě kombinují nízkou proočkovanost a „nulovou toleranci” k nárůstu nových případů (v případě vyššího počtu nakažených hrozí tvrdé uzávěry ekonomiky). Přitom právě Čína, Japonsko, Korea i Austrálie mají dvěma vakcínami naočkováno pouze od 15 do 30 procent populace (a to v případě Číny vakcínou neúčinnou vůči delta variantě). Současně má značná část Asie a Oceánie postupem času daleko větší chuť do nových tvrdých lockdownů.

Louis Vuitton

Luxus v covidu táhne Asie. Královnou haute couture je ale Francie

O Francii se traduje, že je kolébkou vkusu a estetických ideálů. Potvrzuje to i nejnovější žebříček sestavený agenturou Kantar: pět z deseti nejhodnotnějších luxusních značek je z Francie, v čele s Louis Vuitton.

Přečíst článek

Australská vláda zvažuje tvrdé uzávěry v Sydney, zatímco v Číně došlo k uzavírce třetího největšího přístavu kvůli jednomu nakaženému pracovníkovi.
Dalším negativním stimulem pro samotné čínské akcie jsou právě zveřejněná makrodata. Růst čínské výroby a maloobchodních prodejů v červenci prudce zpomalil a nesplnil očekávání. Za tím stojí jak nová ohniska koronaviru, tak povodně. Země totiž čelila nepříznivému počasí v několika provinciích, kde rekordní srážky v provincii Henan minulý měsíc vzaly život více jak 300 obětem. Obojí ubírá ekonomice na síle zotavování.

Průmyslová produkce se ve druhé největší ekonomice světa v červenci meziročně zvýšila o 6,4 procenta, ukázaly v pondělí údaje Národního statistického úřadu. Analytici ale očekávali růst o 7,8 procenta poté, co v červnu vzrostl o 8,3 procenta. Maloobchodní tržby se v červenci meziročně zvýšily o 8,5 procenta, což je také mnohem méně, než se očekávalo.

Čínská ekonomika se vrátila na úroveň před pandemií a nyní již ztrácí na rychlosti. Podniky se také potýkají s vyššími náklady a překážkami v dodávkách. Šířící se infekce covid-19 v červenci také vedla k novým omezením, což narušilo výrobu továren v zemi. Ty současně čelily zmiňovanému nepříznivému počasí. V červenci také zpomalil export, který byl klíčovou hybnou silou dříve působivého oživení Číny

elektromobily, elektrodobíječka, Škoda Auto, elektroauto

Čína ovládá většinu dodávek pro výrobu silných magnetů do elektromotorů

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy způsobilo, že se výrobci aut na Západě snaží snížit závislost na důležitém hybateli elektromobilové revoluce - permanentních magnetech. Čína má totiž pod kontrolou celosvětově až 90 procent dodávek surovin potřebných k jejich výrobě.

Přečíst článek

Strašák delta

Spotřeba, průmyslová výroba a investice by se navíc mohly v srpnu dále zpomalit. Čína totiž pokračuje ve zpřísňování sociálních omezení, aby mohla bojovat proti nejnovějšímu onemocnění covid-19, což v několika městech zasáhlo sektor služeb, zejména cestování a pohostinství. Svazující jsou i vyšší ceny komodit, které tlačí zejména na malé a střední firmy. Inflace čínských cen výrobců, která meziročně v červenci vzrostla o devět procent, pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane vysoká.

Rostoucí počet analytiků snižuje své odhady růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Například společnost ANZ po neuspokojivých červencových datech snížila svou prognózu HDP pro rok 2021 na 8,3 procenta z 8,8 procenta. Z porovnání daných čísel ale vyplývá, že se nejedná o výrazný rozdíl. Pokud se tedy uklidní situace kolem čínské regulace a zvládne se další vlna covid-19, není důvod asijské fondové expozice vyprodávat, a to zvlášť u dlouhodobých investorů.

Čínské burzy v posledních dnech čelí výraznému propadu

Tragický start týdne na čínských burzách zavinil covid i politická regulace

V pondělí se čínský hlavní index CSI 300 propadl o 3,2 bodu, v úterý dokonce o více než 3,5 procenta. Je tak nejníž od listopadu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Přepište dějiny. Americký index S&P 500 míří k nejhoršímu prvnímu pololetí za padesát let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme