Reklama

Zájem Čechů o hypotéky neupadá. Půjčují si dokonce vyšší částky než loni

První ucelená část čtvrti Nová Zbrojovka v Brně, která vzniká na území někdejší továrny, se začne stavět příští rok, hotová má být v roce 2026.
ČTK
Petra Jansová
pej

Zájem o hypotéky neutichl ani v prvních měsících letošního roku. Navzdory vyšším úrokům a rekordním cenám nemovitostí si ji plánuje vzít kolem 13 procent populace. Z úvěru na bydlení chtějí nejčastěji financovat vlastní bydlení. 

Reklama

I když se loňský rekord nekoná, zájem o hypotéky neutichá. Objem poskytnutých hypoték v prvním kvartále letošního roku spadl dvouciferným tempem, nadále je ale poměrně silný, vyplývá to ze společného průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.

„Pokles je koncentrován zejména v refinancovaných úvěrech. Objem skutečně nových hypoték byl za první čtvrtletí 2022 meziročně nižší jen o devět procent,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

První ucelená část čtvrti Nová Zbrojovka v Brně, která vzniká na území někdejší továrny, se začne stavět příští rok, hotová má být v roce 2026.

Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza

Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.

Přečíst článek

Loňský rekordní hypoteční rok se nekoná

V loňském roce poskytly banky a stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení 541 miliard korun včetně refinancování a refixací, v případě skutečně nových hypoték (bez refinancování a refixací) to bylo rekordních 379 miliard. Oproti roku 2020 to je meziroční nárůst o 70 procent. Podíl refinancovaných úvěrů v březnu tvořil 16 procent, v březnu minulého roku to však bylo podstatně vyšší číslo, a to přes 37 procent.

Oproti loňskému roku, ale roste průměrná částka, kterou si letos Češi půjčují. Platí přitom, že čím mladší žadatel, tím více peněz si plánuje půjčit. Nejvíc, a to pět až šest milionů korun, by si chtěli půjčit mladí lidé do 26 let. Kategorie do tří milionů korun se nejčastěji týká lidí mezi 27 a 35 lety. Půjčku do jednoho milionu pak zvažují hlavně lidé nad 54 let. 

Reklama

Stavba

Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule

Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí.

Přečíst článek

Hypotéku si lidé nejčastěji pořizují k financování vlastního bydlení. S velkým odstupem pak následují rekonstrukce domácnosti nebo investiční nemovitosti. Roste zájem o hypotéky s delší splatností, ale také kratší fixací.

„Pro průměrnou loňskou výši hypotéky 3,4 milionu korun činí rozdíl v měsíční splátce při splatnosti 20 či 30 let zhruba čtyři tisíce korun, je tak logické, že s rychlým růstem úrokových se zvyšuje zájem domácností o prodlužování délky splatnosti hypotéky. Ta by však dle doporučení centrální banky neměla přesahovat délku ekonomické aktivity žadatele o hypotéku, obvykle 30 let,“ doplňuje Jakub Seidler.

Nejčastější fixace úrokové sazby je pět let. Následuje fixace tříletá a desetiletá. 

Burza - ilustrační foto

Šéfové fondů mění strategii, chystají se na špatné časy

Problémů z Evropy se bojí i američtí správci aktiv - krize se přenese jako ta finanční z roku 2008. Kontinent doplácí na stagflaci i blízkost válečnému konfliktu.

Přečíst článek

Petr Kellner

Rok po Kellnerově smrti: PPF opouští turbulentní východní trhy a míří na klidnější západní, míní ekonomové

Skupina PPF rok po smrti svého zakladatele Petra Kellnera podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy. Dědické řízení stále běží, správcem pozůstalosti je vdova Renáta Kellnerová. Oficiální akce k výročí se konat nebudou, zaměstnanci si jej podle vyjádření zdrojů z PPF připomenou v práci.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Objem hypoték v červnu meziročně klesl o dvě třetiny, úrok je nejvyšší za dvanáct let

Těžký propad. Objem hypoték v červnu meziročně klesl o dvě třetiny, úrok je nejvyšší za dvanáct let

Přečíst článek
Ceny bytů letí vzhůru, všude ve světě, ilustrační foto.

Analýza: Nejdelší fixace na hypotékách jsou nejlevnější. Ale pozor na ně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme