Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Začátek léta přinesl pokles průměrné sazby hypoték na 6,24 procenta

Průměrná sazba hypoték na počátku července klesla na 6,24 procenta (ilustrační foto)
ČTK
 ČTK

Průměrná sazba hypoték na počátku července klesla na 6,24 procenta z červnových 6,30 procenta. Na stejné úrovni byla průměrná nabídková sazba před rokem, kdy se poprvé přehoupla přes šestiprocentní hranici v návaznosti na poslední zvýšení sazeb ČNB, vyplývá z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Reklama

„Banky, tedy alespoň některé, se snaží rozvířit prázdninový hypoteční trh snížením úrokových sazeb. Rozptyl nabídek je poměrně široký. Zatímco jedna banka nabízí hypotéky se sazbou těsně nad pět procent, jiná se pohybuje ve dvouciferných číslech. I díky těmto změnám průměrná sazba bank podle Hypoindexu v červnu mírně klesla. Bylo by však patrně předčasné říct, že jde nastolení dlouhodobějšího trendu," uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Banky na léto nabízejí i akční sazby a slevy na poplatcích, řekla úvěrová specialistka společnosti Fingo Jana Vaisová. Sazby se pohybují od 5,39 po devět procent. Klienti podle ní upřednostňují kratší fixace na tři až pět let, jelikož se očekává spíše pokles sazeb a dlouhá fixace ztrácí smysl. Nejvýhodnější sazby nabízejí banky pro pětiletou fixaci. Mírné snížení úroků je spíš kosmetické, na dostupnost hypoték nemá větší vliv, doplnil zakladatel finanční společnosti Orbi Jakub Škrabánek.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 procenta se v červenci snížila o 127 korun na 23 068 korun. „Splátka hypotečního úvěru klesá stejně jako průměrná nabídková sazba již druhý měsíc v řadě. Nad hranicí 23 tisíc korun se průměrná měsíční splátka hypotéky drží posledních 12 měsíců, výjimkou byl loňský říjen," dodal Sýkora.

Ekonom Národního institutu SYRI a člen NERV Tomáš Havránek

Snížení sazeb je letos vyloučené a v roce následujícím nepravděpodobné, uvedl ekonom Havránek

Česká národní banka sníží úrokové sazby nejdříve v roce 2025, míní ekonom Národního institutu SYRI a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáš Havránek. Podle něj členové bankovní rady ví, že bude-li inflace kolem nuly nebo v mírném záporu, veřejnost jí to po období s dvoucifernou inflací nebude vyčítat. Toto vědomí je tak silné a potřeba obnovit důvěryhodnost instituce tak urgentní, že snížení sazeb je v letošním roce vyloučené a v roce následujícím nepravděpodobné, uvedl Havránek.

Přečíst článek

Reklama

Pod šestiprocentní hranici se poprvé od října loňského roku opět dostaly hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) s fixací na pět let, když za poslední měsíc zlevnily o dva bazické body na 5,99 procenta. Nejvýrazněji ale zlevnily hypotéky s LTV do 80 procent fixované na tři roky, a to o 0,16 bodu na 6,28 procenta. Úroková sazba hypoték klesla i u fixací na jeden rok, a to o šest bazických bodů na 6,61 procenta. Desetileté fixace stagnovaly.

Hypotéky pro mladé do 36 let, tedy nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti, v uplynulém měsíci naopak zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték fixovaných na jeden rok, a to o 0,1 procentního bodu na 6,1 procenta. Sazby hypoték s fixací na tři a pět let vyskočily pouze nepatrně, a to o jeden bazický bod na 6,56, resp. 6,27 procenta. Hypotéky fixované na deset let zdražily o tři body na 6,36 procenta.

Ilustrační foto

Za sníženou výstavbu bytů mohou úroky, inflace i cena materiálu, tvrdí odborníci

Květnové meziroční snížení stavební produkce, o kterém informoval Český statistický úřad, se odrazilo také v počtu zahájených výstaveb bytů v Česku. Meziročně klesly o 35 procent oproti rekordnímu loňskému květnu. Počet dokončených bytových nemovitostí meziročně vzrostl o 3,1 procenta, dostavělo se tak 2966 jednotek. Na vině je podle analytiků hlavně ochlazení poptávky po rezidenčních nemovitostech způsobené vysokou mírou úrokových sazeb, inflací a vysokou cenou stavebních prací a materiálu. Odrazuje to řadu investorů a nutí je rezidenční projekty dále odkládat.

Přečíst článek

Na červnovém zasedání ponechala ČNB sazby opět beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak od 22. června loňského roku zůstává na sedmi procentech. Ani na příštích zasedáních pokles sazeb zřejmě nepřijde. „Hypoteční sazby se tak minimálně do konce letošního roku zřejmě výraznějšího poklesu nedočkají. Sazby budou spíše stagnovat a k nějakým stálejším změnám by mohlo dojít až ke konci letošního roku,“ míní Sýkora.

S platností od 1. července zrušila ČNB limit ukazatele DSTI, který určoval maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Na hypotéku tak od července dosáhne více lidí.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme