Vzrostl počet Čechů, kteří zchudli během posledního roku. Přibývá půjček před výplatou
Podíl Čechů, kteří se za posledních 12 měsíců zadlužili, mírně vzrostl z 45,8 procenta v roce 2023 na 46,3 procenta v roce 2024, vyplývá to z průzkumu poskytovatele půjček Provident Financial mezi 500 respondenty. Lidé v Česku si chodí půjčovat spíše k rodinným příslušníkům než do finančních institucí.
Z půjček u finančních institucí dlouhodobě vedou půjčky u bank. Jejich podíl byl 15 procent, což je meziroční nárůst o více než dva procentní body. Meziročně se zvýšil také podíl tzv. půjček před výplatou, a to o jeden bod. O něco méně si v meziročním srovnání lidé půjčovali u nebankovních společností.
„V důsledku dopadů ekonomické krize byli Češi loni finančně zdrženlivější, což se celkem přirozeně projevilo i na ochotě zadlužovat se. České domácnosti se naučily více škrtit výdaje a sahat primárně do vlastních zdrojů. Přes mírný meziroční pokles počtu zákazníků v uplynulém roce jsme pozorovali nárůst objemu půjčených částek, což odráží především rostoucí náklady způsobené vyšší inflací,“ uvedl finanční ředitel Providentu Radek Mlčák.
Nejlepší je začít s pravidelnou investicí. Moc nad tím nepřemýšlet a každý měsíc dát stranou nějakou částku, klidně nižší, ideálně po výplatě, protože moje heslo je, co investuji, to neutratím, říká Lucie Osvaldová, výkonná ředitelka a členka představenstva Raiffeisen investiční společnosti. „Investování není zdaleka tak složité, jak se prezentuje. Důležité je naučit se brát investování jako něco úplně normálního, co je běžnou součástí života,“ dodává bankéřka v rozhovoru, který vedla investiční expertka a spolupracovnice newstream.cz Marika Čupa.Investiční bankéřka Osvaldová: Nekupujte to, co je na vás moc agresivní
Money
Pro peníze k rodině
Podíl lidí, kteří si půjčili u rodiny, meziročně klesl, přesto si loni pro půjčku k rodině šel každý pátý Čech. Okruh zdrojů, k nimž lidé míří pro finanční výpomoc, se stále více rozšiřuje i mimo rodinu. Téměř srovnatelný podíl Čechů jako k vlastním rodičům si tak v posledním roce zašel pro půjčku k přátelům. V obou případech šlo o více než 11 procent.
Právě přátelé podle průzkumu pro Čechy stále častěji představují pomyslné záchranné lano i ve finančně tíživých situacích. V té se v posledním roce alespoň jednou ocitlo téměř 86 procent lidí. Přestože prvním, na koho se lidé v Česku v takovém případě nejčastěji obracejí, zůstávají vlastní rodiče s 34,8 procenty či bankovní instituce s 27,1 procenty, v těsném závěsu je pomoc kamarádů. Ty za poslední rok o finanční injekci požádalo podle průzkumu 23 procent Čechů.
Vzhledem ke stavu veřejných financí a nepříznivému demografickému vývoji se generace budoucích důchodců budou muset na penzi připravit samy, uvádí poradenská firma FinGo. Chudí důchodci? Ale kdeže. Teď jsou nejbohatší, další generace už budou muset investovat samy
Money
O pomoc u kamaráda přitom častěji prosí muži a mladší generace do 34 let. „Zatímco starší generace řeší své finanční záležitosti a problémy primárně v rodinném kruhu, mladší lidé naopak o svých finančních trablích mluví raději se svými vrstevníky. Proto se tedy v případě finančních krizí obracejí na přátele více než na rodinu,“ uvedl sociolog Jiří Remr.
Ve srovnání s muži se ženy mnohem častěji obrací s prosbou o finanční pomoc na vlastní potomky. Nejméně pak lidé ve finanční tísni využívají pomoc státu. Podíl těch, kterým s řešením finanční krize pomohl veřejný sektor, meziročně klesl o polovinu na 1,6 procenta.
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.