Reklama

Vodafone vydraží první esemesku na světě aneb Veselé Vánoce! za pět milionů

Vodafone vydraží první SMS na světě zaslanou 3. prosince 1992 jako vánoční přání, a to v podobě NFT.
Vodafone, se svolením společnosti
Dušan Kütner
duk

„Veselé Vánoce". Krátké a obyčejné přání, které ale může mít hodnotu až 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). SMS s tímto vzkazem, která přišla 3. prosince 1992 zaměstnanci Vodafonu Richardu Jarvisovi, byla totiž vůbec první textová mobilní zpráva na světě. Vodafone, přes jehož síť byla esemeska poslána, ji nyní převedl do podoby digitálního nezaměnitelného tokenu neboli NFT a prodá v charitativní aukci. Veškerý její výtěžek bude věnován Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, oznámila firma.

Reklama

Úspěšný zájemce na aukci pořádané francouzskou aukční síní Aguttes Auction House 21. prosince získá exkluzivní vlastnictví detailní a jediné na světě repliky komunikačního protokolu, přes který byla první SMS poslána. Kupující v aukci ovšem musí zaplatit jak jinak než kryptoměnou, a to ethereem. Síň očekává, že by se předmět aukce mohl prodat za sto až dvě stě tisíc eur.

„První tištěná kniha, první telefonát, první e-mail – všechny tyto vynálezy změnily naše životy a komunikaci ve světě. První textová zpráva přijatá v roce 1992 je historickým důkazem lidského a technologického pokroku. Jsme potěšeni, že můžeme podpořit prodej tohoto významného kusu historie s charitativním účelem,“ uvedl zakladatel aukční síně Maximilian Aguttes.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se snaží pomáhat lidem, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válečným konfliktům a pronásledování z nejrůznějších důvodů. Takových lidí úřad v současnosti eviduje přes 82 milionů. 

Muchovské ilustrace

Digitální Mucha jde do dražby. V nabídce bude i Slovanská epopej

Již tento pátek budou mít sběratelé možnost pořídit si skutečný unikát. Do prodeje jdou ilustrace legendárního Alfonse Muchy v podobě nezaměnitelných digitálních tokenů, tedy NFT. Netradičním artiklem zahajuje činnost nová platforma na prodej digitálního umění Vive Arts. Ceny budou startovat níž než u Muchových klasických děl.

Přečíst článek

„Technologie vždy měly sílu inovovat a měnit svět. Prostřednictvím této kombinace převratné technologie (NFT, pozn. red.) a hnutí za lepší sociální podmínky může UNHCR pokračovat v pomoci uprchlíkům a lidem, kteří byli nuceni opustit domov, a dát jim příležitost změnit svůj život a vybudovat lepší budoucnost pro sebe a své blízké," uvedl šéf sekce UNHCR pro partnerství se soukromým sektorem.

Reklama

„Jsme hrdí na to, že spojujeme významnou technologickou inovaci z naší minulosti se špičkovou technologií dneška, abychom pomohli lidem, kteří zoufale potřebují podporu. Tato iniciativa ztělesňuje našeho ducha ‚Společně můžeme‘,“ poznamenal generální ředitel Vodafone UK Ahmed Essam.

Amerikou hýbe sběratelské šílenství. Lidé v umění vidí úkryt před nenasytnou inflací

Tržby newyorských aukčních síní během posledních dvou týdnů překročily dosavadní rekordy. Poptávka po umění je enormní, sběratelé jsou ochotní platit přemrštěné ceny. Koupi uměleckých děl vnímají i jako dobrý prostředek, jak se ubránit stále rostoucí inflaci.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme