Reklama

Turisté se vrátili do Česka. Utrácejí ale méně než před covidem

Turisté se vrátili do Česka. Utrácejí ale méně než před covidem
Pixabay
Stanislav Šulc

Útraty turistů v Česku během letošních prázdnin dosáhly hranice pěti miliard korun. Oproti loňsku jde o nárůst, ale předpandemické hladiny se tržby zatím nedotkly, ukazují data transakcí platebními kartami.

Rozvolnění protipandemických opatření pro zahraniční turisty se odrazilo na tržbách hotelů a dalších služeb turistického ruchu. Potvrzují to data společnosti Global Payments provozující platby kartami. Podle nich zahraničních turistů sice není tolik, ale o to víc nakupují.

„V létě u nás svými platebními kartami utratili 4,8 miliard korun, což je půl miliardy neboli o 12 procent víc než vloni. A podobně štědře se chovali i domácí turisté, kteří v některých oblíbených lokalitách zvedli tržby i dvojnásobně,“ říká mluvčí Global Payments Ondřej Holoubek. Při srovnání s předpandemickou dobou jde ale stále o výrazný propad, v roce 2019 totiž za stejné období zahraniční turisté u nás utratili 6,1 miliardy korun, uvádí společnost, která zpracovává údaje ze třetiny platebních terminálů u nás.

Art villas Costa Rica, Formafatal, architektura

Stylová dovolená. Resort uprostřed kostarické džungle navrhli Češi

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Komplex tří betonových vil a několika stromových domů navrhli čeští architekti pro českého investora.

Přečíst článek

Čína na úrovni Běloruska

Karetní data dovolují přesně určit, z jakých zemí do České republiky turisté přijeli a kolik zaplatili. Tabulku turistických rekordmanů letos vedou Slováci, kteří u nás během prázdnin utratili kartou 332 milionů korun. Druzí v pořadí jsou Němci 234 miliony korun a třetí Rakušané se 182 miliony.

O další místa v žebříčku utrácení se dělí Poláci se 145 miliony korun následovaní turisty ze Spojených států s 98 miliony korun. Jenom o milion méně zaplatili kartou občané Spojeného království. Ti jsou zároveň smutným rekordmanem v největším propadu – ještě loni u nás utratili 254 milionů, letos jenom 97. „Zcela zmizeli turisté z Číny, kteří u nás v létě zaplatili pouze sedm milionů korun, což je přibližně na úrovni Běloruska,“ srovnává Holoubek. 

Reklama

Na opačném pólu jsou země s nejmenším objemem karetních transakcí. Pouhé dvě platby u nás učinil občan ropného emirátu Brunej, který jimi zaplatil částku 5993 korun. Obdobně turista ze Svazijska udělal dvě platby za 3071 korun. Čtyři platby proběhly kartou vydanou v africkém Gabunu, tentokrát ale za 84 860 korun. Rekordmanem mezi turisty v nejnižší transakci je Tanzanie s jednou platbou v hodnotě pouhých 59 korun.

Domácí na dovolené

V tuzemských hotelech pak utráceli také domácí cestovatelé. Podle analytika Global Payments Ondřeje Stříbrského se ukazuje, že Češi a Češky během zimního a jarního lockdownu našetřili hodně peněz a v létě neváhali si za ně dopřát lepší dovolenou.

„Covidová opatření po celé Evropě odradila řadu lidí od cest do zahraničí, proto strávili dovolenou v tuzemsku a díky svým útratám výrazně pozdvihli domácí turistický ruch,“ uvedl analytik.

Podívejte se na Český Krumlov chystající se na letní sezonu 2021

Reklama
Doporučujeme