Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Světové ceny potravin opět klesly. Pomohlo otevření ukrajinských přístavů

Oděsa, nákladní loď s obilím
iStock
 ČTK

Světové ceny potravin v srpnu pátý měsíc po sobě klesly, jejich index se tak ještě více vzdálil rekordu ze začátku roku. Obnovení vývozu obilí z ukrajinských přístavů navíc přispělo ke zlepšení vyhlídek na zásobování. Uvedla to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Reklama

Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se snížil na 138 bodů ze 140,7 bodu v červenci, uvedla FAO.

Kombajn, ilustrační foto

Letošní sklizeň je o něco nižší než loni, ceny obilovin výrazně neklesnou

Letošní žně jsou v České republice u konce, k 25. srpnu zemědělci sklidili 99,63 procenta obilovin a 99,99 procenta řepky. Sklizeň letos výrazně urychlilo sucho, loni bylo touto dobou sklizeno 76 procent obilovin a 95 procent řepky. Na agrosalonu Země živitelka to uvedli ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Přečíst článek

Ve srovnání s loňským srpnem je však index o 7,9 procenta vyšší. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

Index cen obilovin se v srpnu meziměsíčně snížil o 1,4 procenta. Mělo na to vliv opětovné otevření ukrajinských přístavů v Černém moři po diplomatické dohodě a příznivé vyhlídky na sklizeň pšenice v Severní Americe a Rusku. Ceny kukuřice ale vzrostly o 1,5 procenta, protože horké a suché počasí snížilo vyhlídky produkce v Evropě a ve Spojených státech.

Reklama

Další rána pro ceny potravin. Evropští výrobci čpavku omezují výrobu, poškodí to úrodu

Tíživá situace ve výrobě hnojiv se v Evropě zhoršuje, již třetí evropská firma oznámila, že omezí výrobu čpavku zásadního pro výrobu hnojiv. Je jí norská společnost Yara International, důvodem jsou rekordní ceny plynu. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž produkce dusíkatých hnojiv v Evropě klesla po ruské invazi na Ukrajinu více než o čtvrtinu. Klesající zásoby hnojiv se podle expertů mohou odrazit na úrodě a posléze na ceně potravin.

Přečíst článek

Klesly také dílčí indexy cen rostlinných olejů, cukru, mléčných výrobků a masa. Důvodem je částečně zlepšení dodávek.

FAO současně snížila výhled odhadu produkce obilovin v letošním roce na 2,774 miliardy tun z červencových 2,792 miliardy tun. To je o 1,4 procenta méně, než odhadovaná produkce na loňský rok. Důvodem jsou vyhlídky na slabší sklizeň kukuřice na severní polokouli kvůli počasí. V EU se očekává pokles výnosů pod pětiletý průměr o 16 procent.

FAO také očekává, že spotřeba obilovin v roce 2022/2023 převýší produkci, což povede k předpokládanému poklesu světových zásob proti roku 2021/2022 o 2,1 procenta na 845 milionů tun.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme