Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Studie: V ČR v prvním pololetí ubylo bankrotů firem i podnikatelů

Studie: V ČR v prvním pololetí ubylo bankrotů firem i podnikatelů
iStock

V Česku bylo letos v prvním pololetí vyhlášeno 354 bankrotů společností, což bylo o 32 méně než před rokem. Počet bankrotů podnikatelů ve stejném období klesl meziročně o 488 na 2870. Zároveň bylo podáno 538 návrhů na bankrot společností, o 37 více než před rokem. Vyplývá to ze studie společnosti Czech Credit Bureau (CRIF).

Reklama

„Průměrný počet bankrotů firem za jeden měsíc činil v prvním pololetí 59, ve stejném období za loňský rok to bylo 62. I přes pozitivní vývoj v prvním pololetí se dá ale předpokládat, že v důsledku obtížných podmínek pro podnikání překoná celkový počet bankrotů firem za letošní rok údaj z roku 2021. Tento vývoj naznačuje i pokračující růst počtu návrhů na bankrot obchodních společností,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Srí Lanka (ilustrační foto)

Turisty oblíbená Srí Lanka je na pokraji bankrotu, v hlavním městě vládne chaos

Zadlužená ekonomika, nedostatek státních peněz, potravin, pohonných hmot či elektřina způsobila, že turisty obdivovaná Srí Lanka se ocitla na okraji státního bankrotu a její ekonomika se podle premiéra Ranila Vikremesingheho zhroutila. Jednou z mála nadějí na záchranu jsou jednání se sousední velmocí Indií, která již ostrovní zemi poskytla pomoc ve formě úvěru čtyři miliardy dolarů. Neštěstí, které zachvátilo 23 milionů obyvatel tohoto ostrovního státu, hrozí, že zamete s dalšími stovkami milionů v pěti dalších zemích, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

U podnikatelů se počet návrhů na bankrot proti prvnímu pololetí 2021 snížil o 343 a byl tak nejnižší za posledních devět let. „Na rozdíl od společností je počet bankrotů podnikatelů velmi blízký počtu návrhů na ně. Z toho lze odvodit, že soudní proces je v tomto případě poměrně rychlý,“ doplnila Kameníčková.

Nízká úroveň bankrotů podle ní není až tak překvapivá, protože v letošním roce je setrvale nízký objem úvěrů ohrožených nesplácením a klesá jejich podíl na celkovém objemu úvěrů. To sice vzhledem k výpočtu úvěrů ohrožených nesplácením odráží situaci před třemi měsíci, ale i tak je splácení úvěrů na velmi dobré úrovni, podotkla.

Problém se splácením hypoték hlásí první průzkumy

Dalibor Martínek: Je to tady. Problém se splácením hypoték hlásí první průzkumy

Sazby hypoték vzrostly v posledních měsících až k šesti procentům. V roce 2017 byly sazby dvě procenta, teď jsou na šesti.

Přečíst článek

V červnu bylo vyhlášeno 60 bankrotů společností a 479 bankrotů podnikatelů. Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot společností a 484 návrhů na bankrot podnikatelů. Zatímco počet firemních bankrotů se proti květnu zvýšil o devět, počet bankrotů podnikatelů se snížil o 29.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v červnu vyhlášeno v Praze (35) a v Jihočeském kraji (5). Naopak žádný bankrot společnosti nebyl vyhlášen v Ústeckém kraji. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (76) a na Ústecku (62), nejméně na Vysočině (deset) a v Karlovarském kraji (18).

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme