Štědrá Černochová. Svým náměstkům dala na odměnách statisíce

Ministři rozdali loni na odměnách svým náměstkům a vrchním ředitelům sekcí dohromady víc než 38 milionů korun. Nejštědřejší byla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která svým dvěma náměstkům vyplatila dohromady 1,5 milionu korun. Bez bonusu naopak loni byli náměstci ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), uvedl server iROZHLAS.cz, který shromáždil informace od jednotlivých resortů. Nejvíc dalo v loňském roce na odměny ministerstvo financí, nejméně ministerstvo spravedlnosti.
Vedení ministerstva obrany, které tvoří spolu se dvěma náměstky šest vrchních ředitelů, si loni na mimořádných odměnách rozdělilo dohromady 4,4 milionu korun. Z náměstků každý inkasoval 750 tisíc korun. „Na ministerstvu působí oproti jiným resortům pouze dva náměstci, kteří mají tím pádem zásadně větší svěřenou agendu,“ uvedl k odměnám mluvčí ministerstva obrany David Šíma. Zasloužené jsou podle něj i půlmilionové odměny pro vrchní ředitele sekcí. Vedení resortu se povedlo rozhýbat modernizační a investiční projekty armády, které se dlouhé roky odkládaly, podotkl.
Dva náměstky má také ministr dopravy Martin Kupka (ODS), kde nejvyšší loňské odměny pro vedení dělají 480 tisíc korun. Anonymní seznam odměn od ministerstva dopravy ale nerozlišuje mezi náměstky a vrchními řediteli sekcí, takže není jasné, jestli téměř půlmilionovou odměnu dostal náměstek, nebo vrchní ředitel, píše server. Celkově Kupkův resort loni rozdělil mezi náměstky a vrchní ředitele 2,8 milionu korun.
Částkami přesahující půl milionu korun odměnil hned šest svých podřízených ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nejvyšší bonus 610 tisíc korun dostal jeden z náměstků podle vysvětlení resortu jako ocenění za zastupování ministra na mezinárodních jednáních či projekt transformace České pošty. Víc než půl milionu si odnesli také zbylí dva náměstci. Půlmilionové odměny měla na ministerstvu vnitra také většina vrchních ředitelů, získali je za přípravu novel zákonů, koordinaci IT projektů či realizaci voleb.
Odměny od 115 tisíc korun do 320 tisíc korun rozdělilo mezi 13 náměstků a vrchních ředitelů ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS). Na odměny loni vyčlenilo dohromady téměř pět milionů a vyplatilo tak ze všech resortů na mimořádných bonusech v součtu nejvíc. Stanjurův úřad má ale ve vedení nejvíc lidí, konkrétně tři náměstky a deset vrchních ředitelů sekcí.
Vysokoškolák s delší praxí má o polovinu vyšší příjem než středoškolák. Absolventi vysokých škol magisterského a inženýrského stupně mají průměrný plat po více než deseti letech praxe 76 360 korun, což je o 25 900 korun více než středoškoláci s maturitou, vyplývá z analýzy Platy.cz.
Studovat se vyplatí. Vysokoškoláci berou průměrně o 26 tisíc víc než lidé s maturitou
Money
Vláda předvádí s platy politiků a soudců úplné brikule. V roce 2023 zmrazila politické i soudcovské platy. Chtěla veřejnosti předvést, že je s lidem na jedné lodi. Nyní ovšem protáhla sněmovnou opětovné zvýšení platů. Ovšem jak pro koho.
Dalibor Martínek: Prezident Pavel dal politikům facku za hrátky s platy. Ty se stejně zvednou
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.