Ve dvou stech letech v nejlepší kondici. Česká spořitelna loni rekordně vydělala

Čistý zisk loni stoupl o 40,5 procenta na rekordních 26,2 miliardy korun. Provozní zisk byl vyšší o 27,6 procenta, dosáhl 32,3 miliardy korun.
Čistý zisk České spořitelny (ČS) loni stoupl o 40,5 procenta na rekordních 26,2 miliardy korun. Provozní zisk byl vyšší o 27,6 procenta, dosáhl 32,3 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 16,8 procenta na 56,5 miliardy korun a provozní náklady vzrostly o pět procent na 24,3 miliardy korun. Meziročně vyšší byl i objem úvěrů a vkladů. Neauditované konsolidované výsledky dnes zveřejnila banka.
„Česká spořitelna slaví v těchto dnech 200 let od svého založení. Historicky nejlepší výsledek, kterého banka dosáhla v roce 2024, jasně dokazuje, že se daří naplňovat poslání, se kterým Spořitelna v roce 1825 na trh vstupovala, tedy podporovat prosperitu celé společnosti, a zároveň nám umožňuje dále investovat do dalšího rozvoje,“ uvedl k loňským hospodářským výsledkům Ivan Vondra, člen představenstva České spořitelny zodpovědný za finanční řízení.
Bilanční sumě pomohly úvěry bankám
Provozní zisk podle banky vzrostl zásluhou vyšších provozních výnosů, které stouply o 16,8 procenta v důsledku vyššího čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí. Provozní náklady stouply zejména kvůli navýšení mezd zaměstnancům a také vyšším nákladům na IT a marketing.
Konsolidovaná bilanční suma ke konci loňského roku dosáhla 2,0301 bilionu korun, vzrostla o 12,9 procenta. „Vývoj na aktivní straně bilance byl zapříčiněn především růstem úvěrů bankám. Pasivní strana bilance byla ovlivněna vyššími vklady bank i klientskými depozity,“ uvedla ČS.
Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 1,11 bilionu korun. Portfolio úvěrů domácnostem se zvýšilo o 7,1 procenta na 694,1 miliardy korun a objem úvěrů korporátním subjektům vzrostl o devět procent na 413,1 miliardy korun.
Závazky ke klientům vzrostly o 8,6 procenta na 1,48 bilionu korun, což bylo způsobeno růstem vkladů domácností na 1,03 bilionu korun, vkladů korporátní klientely na 314,4 miliardy korun a ostatních vkladů na 142,5 miliardy korun.
Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, ke konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Erste v loňském roce zvýšila provozní zisk o 6,6 procenta na 5,9 miliardy eur (147,4 miliardy korun).
České a slovenské UniCredit Bank loni vzrostl čistý zisk meziročně o 2,2 procenta na 10,7 miliardy korun (426 milionů eur). Čistý provozní zisk banky stoupl o 5,3 procenta na 14,3 miliardy korun. Čísla, která vyplývají z výsledků mateřské společnosti banky, poskytl mluvčí banky Petr Plocek. UniCredit Bank patří mezi největší bankovní domy v Česku.
Česká a slovenská UniCredit Bank má za sebou další dobrý rok
Zprávy z firem
Čistý zisk Moneta Money Bank v prvním pololetí 2024 vzrostl meziročně o 9,1 procenta na 2,7 miliardy korun. Provozní výnosy banky stouply meziročně o šest procent na 6,2 miliardy korun. Provozní náklady zůstaly stabilní na 2,8 miliardy korun, oznámila banka.
Čistý zisk banky Moneta stoupl, pomohly levnější úvěry
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.