Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ruskou ekonomiku drží nad vodou výroba zbraní, válka ale nemůže trvat věčně

Ruský prezident Vladimir Putin
Profimedia
 ČTK

Krátkodobý hospodářský růst v Rusku v současnosti podporují rozsáhlé vojenské výdaje, dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky jsou však pochmurné, uvedl podle agentury Reuters ředitel evropského odboru Mezinárodního měnového fondu Alfred Kammer.

Reklama

Mezinárodní měnový fond tento týden předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska se letos díky vojenským výdajům a odolné spotřebě zvýší o 2,2 procenta. V příštím roce však očekává zpomalení hospodářského růstu na 1,1 procenta.

Na jižní frontě Ukrajiny není žádný průlom vidět

Ukrajinská protiofenzíva vázne. Chybí muži, munice i drony

Když Ukrajina 28. srpna oznámila osvobození vesnice Robotyne, poselství vyslané do světa znělo, že na jižní frontě bylo konečně možné prolomit ruské linie. Uplynulo šest týdnů - a k průlomu nedošlo, píše agentura AFP v reportáži z tohoto frontového úseku, který obvykle zůstává médiím uzavřen.

Přečíst článek

„V Rusku vidíme značné rozpočtové stimuly plynoucí ze zvyšování výdajů v souvislosti s válkou (na Ukrajině). To je opravdu krátkodobý dopad, který bude podporovat hospodářský růst,“ uvedl Kammer na podzimním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Marrákeši. „Když se podíváme na dlouhodobější obraz Ruska, je výhled v důsledku sankcí ponurý, protože omezený přístup k technologiím poškodí výrobní kapacitu a růst produktivity ve středně dlouhém období,“ dodal.

Západ Rusku uniká

Rusko nyní soustředí své zdroje na armádu, v návrhu rozpočtu na příští rok se vojenské výdaje na celkových rozpočtových výdajích podílejí téměř třetinou. Kammer uvedl, že Mezinárodní měnový fond nyní hodnotí růstový potenciál Ruska hůře než před začátkem útoku na Ukrajinu. „To znamená, že Rusko se přestalo přibližovat k západoevropským úrovním HDP, takže to je docela velká změna ve výhledu ruské ekonomiky,“ prohlásil.

Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Loni ruská ekonomika podle Mezinárodního měnového fondu klesla o 2,1 procenta. Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruskou ekonomiku neskolila pandemie ani válka. Za sebou nechává i německou

Přečíst článek
Dům v ukrajinském Záporoží zničný 9. října 2022 ruským bombardováním.

Zásadní rána. Agentura Moody's poslala úvěrový rating Ukrajiny do spekulativního pásma

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme