Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Reálné mzdy se vrací na předcovidovou úroveň. Pozor, mohou roztočit inflaci, varují experti

Peněženka, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Reálné mzdy v Česku by se na předpandemické hodnoty měly vrátit příští rok. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. Návrat reálných hrubých mezd na úroveň roku 2019 před pandemií covidu-19 předpokládá v roce 2026 také květnová prognóza České bankovní asociace. Letos podle ní porostou o 3,5 procenta po loňském růstu o 4,5 procenta.

„V současnosti sledujeme růst reálných mezd poté, co v období od konce roku 2021 do konce roku 2023 citelně klesaly v důsledku vysoké inflace. Tento propad byl jedním z největších v rámci Evropské unie. Dopady poklesu reálných mezd na kupní sílu pozorujeme dodnes. Ve srovnání s koncem roku 2019 zůstávají jejich úrovně stále nižší,“ uvedl hlavní analytik Portu Jan Berka.

Reálné mzdy podle něj začaly opět růst na začátku loňského roku, posléze ale tempo růstu zpomalilo. Zpomalení je podle Berky patrné zejména v podnikatelském sektoru, naopak v nepodnikatelském v průběhu roku 2024 tempo růstu mezd postupně zrychlovalo.

„I Česká národní banka očekává, že ve druhé polovině letošního roku dojde k dalšímu růstu mezd v netržním sektoru. Meziroční růst by měl překročit hranici pěti procent. Významnou roli v tom sehraje cílené zvyšování mezd ve veřejném sektoru, které není náhodou načasováno na období před parlamentními volbami,“ upozornil Berka.

Češi počítají koruny, politici tisíce navíc. Víme, o kolik vzrostou jejich platy

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než 300 tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 korun víc než letos. Vyplývá to z výpočtu agentury ČTK z platného znění platového zákona.

Přečíst článek

Konec šetření?

Podle něj ale pokračující rychlý růst mezd, který převyšuje růst produktivity práce a souvisí s přetrvávajícím napětím na pracovním trhu, patří mezi hlavní rizika a nejistoty při naplňování inflačního cíle České národní banky. „Přetrvávání tohoto rizika společně s perzistentní jádrovou inflací je důvodem zvýšené opatrnosti bankovní rady. S ohledem na dosavadní vývoj inflace vzrostlo riziko, že domácí úrokové sazby zůstanou po zbytek roku beze změny. To odpovídá dvoutýdenní repo sazbě na úrovni 3,5 procenta,“ podotkl.

Výkon české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí táhla spotřeba domácností. Její více než dvouprocentní meziroční růst sice zaostal za prognózou centrální banky, která čekala přes tři procenta, podle analytiků je ale možné, že data budou ještě revidována směrem nahoru. Pro udržení spotřebitelské poptávky je klíčový nejen růst reálných mezd, ale i zlepšující se spotřebitelská nálada. Ta by mohla vést k tomu, že české domácnosti začnou čerpat ze svých úspor, jejichž míra patří mezi nejvyšší v Evropě.

„Pokud se k tomu přidá uklidnění rizik vnější poptávky spojených s obchodními válkami a oživení investiční aktivity, česká ekonomika by neměla mít problém dosáhnout v letošním roce růstu přes dvě procenta,“ odhadl Berka.

Marian Jurečka a Petr Fiala

Dalibor Martínek: Místo zvyšování platů by měl stát tisíce úředníků vyházet

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Jurečka navrhuje růst tarifních částek od ledna o pět, nebo o sedm procent. Odbory požadují přidání o devět až deset procent.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Obchod (ilustrační foto)

Lukáš Kovanda: Češi rekordně omezují své nákupy. A letos to nebude jiné

Přečíst článek

Češi více utrácejí, i když stále s opatrností. Radují se hlavně internetoví prodejci

Přečíst článek
Doporučujeme