Reklama

Půlmiliardová pokuta udělená obraně za tendr na vrtulníky má soudní dohru

Půlmiliardová pokuta udělená obraně za tendr na vrtulníky má soudní dohru
Dalton S. Swanbeck / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
 ČTK

Ministerstvo obrany ve čtvrtek podalo správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli pokutě 550 milionů korun za zakázku na armádní vrtulníky. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obrana je stále přesvědčena, že její postup byl správný, a s pokutou nesouhlasí. Sankci, jejíž udělení bylo pravomocné, uhradilo minulý týden.

Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. Rozhodnutí úřadu potvrdil na začátku dubna jeho předseda Petr Mlsna.

Obrana s pokutou nesouhlasí. „Jsme nadále přesvědčeni o správnosti našeho postupu. Nelze vyřizovat obstrukční námitku firmy, která námi nebyla v rámci zakázky vláda-vláda napřímo oslovena,” poznamenal Pejšek. „Proto jsme proti rozhodnutí ÚOHS podali správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně,” dodal.

Ministerstvo se rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Českým vojákům je dodá americká firma Bell za 646 milionů dolarů. Armáda dostane osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Při hledání dodavatele ministerstvo kromě americké vlády oslovilo také italskou vládu. Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, neodpovídala ale podle ministerstva armádním požadavkům. Stroje například nesplňovaly podmínku na odzkoušení v operacích.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že rozhodnutí ÚOHS může v důsledku zbrzdit modernizaci armády, protože připouští možnost, aby zakázku napadnul výrobce nebo obchodník, i když nebyl jejím přímým účastníkem. Proto avizoval, že se ministerstvo obrátí na soud.

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme