Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Počet superbohatých lidí za poslední dekádu vzrostl o desítky tisíc. Nejvíc v Číně a USA

Počet stomilionářů vzrostl za deset let o 54 procent
iStock
 ČTK

Klub superbohatých lidí ve světě se za posledních deset let citelně rozrostl. Hlavní podíl má na tom Čína a pak Spojené státy, vyplývá ze zprávy společností New World Wealth a Henley & Partners. Celkový počet lidí, kteří mají investovatelný majetek nejméně za 100 milionů dolarů (2,26 miliardy korun), označovaných jako stomilionáři, za deset let vzrostl celosvětově o 54 procent na 29 350.

Reklama

„Amerika a Čína zažívají něco, co lze označit za boom stomilionářů, a výrazně překonávají evropské protějšky,“ řekl generální ředitel Henley & Partners Juerg Steffen.

Nejvýraznější růst zaznamenala Čína, kde počet stomilionářů za posledních deset let stoupl o 108 procent. Ve Spojených státech se počet těchto mimořádně bohatých lidí zvýšil o 81 procent.

Stagnace čínské ekonomiky

V Číně byl z velké části růst způsoben příchodem podnikatelů v technologiích a v průmyslu. V současné době v zemi žije 2350 stomilionářů. Čínská ekonomika však v posledních letech stagnuje, brzdí jí problémy v realitním sektoru, přetrvávající vysoká nezaměstnanost a slabá domácí spotřeba. Nejvíce stomilionářů se objevilo v letech 2013 až 2020, od roku 2020 jejich počet vzrostl jen o deset procent, řekl serveru zpravodajské televize CNBC analytik New World Wealth Andrew Amoils. Od současnosti do roku 2040 však Amoils v Číně nadále očekává vysoký růst počtu stomilionářů, a to o 80 až 100 procent.

Počet elektromobilů na silnicích v Norsku poprvé překonal počet benzinových aut

V Norsku už jezdí víc elektromobilů než aut s benzinovým pohonem

Počet elektromobilů na norských silnicích poprvé překonal počet aut s benzinovým motorem, oznámil norský úřad pro informace o silničním provozu (OFV).

Přečíst článek

Reklama

Nicméně počty těchto mimořádně bohatých lidí ve Spojených státech a v Číně by do roku 2040 měly růst rychleji, než bude činit světový průměr. Ten by se měl pohybovat kolem 75 procent. Řada měst v Asii a na Blízkém východě by mohla zažít růst počtu mimořádně bohatých lidí o 150 procent. Jsou mezi nimi Tchaj-pej, Dubaj, Abú Zabí či Béngalúru. Naopak v zavedenějších centrech, jako je Curych, Chicago, Moskva a Madrid, se očekává růst počtu superbohatých o méně než 50 procent.

Slabý růst v Evropě je způsoben pomalou expanzí na důležitých trzích, jako je Německo, Francie a Británie, dodal Steffen. Zatímco větší rozvinuté evropské země zaostávají, menší země jako Monako, Malta a Černá Hora nebo Polsko zaznamenaly růst počtu stomilionářů o 75 procent a více.

Investovatelný majetek zahrnuje prostředky jako peníze v hotovosti, akcie, dluhopisy, fondy a další finanční majetek, jenž není vázán ve fyzických aktivech, jejichž okamžité použití by bylo komplikovanější. Typickým příkladem jsou nemovitosti. Investovatelný majetek nezahrnuje aktiva, jako jsou nemovitosti pro osobní využití, sběratelské předměty či osobní majetek, ale také třeba podnikání, jehož převod na likvidní prostředky by vyžadoval větší čas a úsilí.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Čínská lidová banka

Další účinek protiruských sankcí. Čínské banky zpřísňují přístup vůči ruským klientům

Přečíst článek
Zájem čínských firem o fúze a akvizice v USA je nejnižší za téměř 20 let

Čínské firmy se odvrací od USA. Počet fúzí a akvizic je nejnižší za téměř 20 let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme