Reklama

Žně pro americké bankéře. Osmimístné výplaty se množí jak na běžícím pásu

Wall Street
iStock
Dušan Kütner
duk

Deset milionů dolarů, 15 milionů dolarů, 25 milionů dolarů... i více. To jsou částky, které loni na odměnách obdrželi vrcholní američtí investiční bankéři. Jen v Goldman Sachs loni průměrné výdaje na zaměstnance vystřelily o 23 procent, což je největší skok za více než deset let, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Velké peníze na Wall Streetu jsou zpět. Po letech střídmých bonusů se výplatní balíčky v amerických investičních bankách opět nenafoukly na mnohamilionové částky, na které byli bankéři zvyklí po roce 2000 až do příchodu finanční krize v roce 2008.

Loňský třiadvacetiprocentní nárůst výdajů na změstnance Goldman Sachs je nic proti tomu, jak po pandemickém boomu fúzí a akvizic v Morgan Stanley, JP Morgan Chase a Goldman Sachs dramaticky vzrostly bonusy pro dealmakery. Konkrétně se zvýšily na 30, 40, a 50 procent.

Počet dolarových milionářů se loni meziročně zvýšil o desetinu, navzdory koronaviru.

Válka o lidi: americké banky zasypávají zaměstnance penězi

Zlaté padáky, mnohamilionové odměny, to bývala realita šéfů bank v minulosti. Nyní Goldman Sachs, JP Morgan a spol. přeplácejí řadové lidi. Na Wall Street je válka o talenty. Nejsou lidi.

Přečíst článek

Po letech zdrženlivosti vedoucí představitelé bank opět přistupují k výplatám ve stylu „co to dá“. Díky tomu jejich zaměstnanci na Manhattanu odzátkovávají lahve vína za 2000 dolarů, kupují větší domy v módní a prestižní newyorské čtvrti zvané TriBeCa a jachty nejrychlejším tempem za poslední roky, podotkl Bloomberg.

Nárůst a pokles výdajů na zaměstnance, zejména investiční bankéře, v Goldman Sachs za posledních deset let (v procentech):

Reklama

pramen: Bloomberg

Je to dlouho očekávaný okamžik pro generaci nastupujících manažerů, kteří roky přicházeli o bohatství, které sklidili ti před nimi, podotkla agentura.

V posledních dnech byli nejvyšší šefové – David Solomon z Goldman Sachs, James Gorman z Morgan Stanley a Jamie Dimon z JP Morgan –  oceněni každý za svou práci v loňském roce asi 35 miliony dolarů. To je vyšší částka, než kterákoli z jejich bank utratila za generálního ředitele od roku 2007.

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Nakupujte české koruny, nejlépe za ty švédské, radí Goldman Sachs

Česká měna v úterý uzavřela vůči švédské koruně na nejsilnější úrovni v historii. Koruně pomohla lepší než očekávaná čísla k výkonu tuzemské ekonomiky v loňském roce.

Přečíst článek

Po Wall Street se šíří zprávy o narůstajícím počtu lidí, kteří letos dostali osmimístné výplatní balíčky. Nejvyšší příjmy v Goldman Sachs se budou blížit 30 milionům dolarů, přičemž někteří dokonce tuto hranici překročí, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí. Odměny přitom zahrnovaly i speciální jednorázové výplaty pro několik stovek vrcholných manažerů. 

Také v nezávislé investiční bance Jefferies Financial Group platy těch z nejlepších překročily 25 milionů dolarů, uvádí informované zdroje.

Každý z nás v našem oboru je přeplácený, potvrdil generální ředitel Jefferies Financial Rich Handler. „Až půjdeme všichni domů a podíváme se na sebe do zrcadla, každý z nás by měl spočítat naše šťastné hvězdy. A nejen v roce 2021,“ dodal.

Raiffeisenbank

Dobrý rok pro Raiffeisenbank. Zisk jí stoupl o víc než 100 procent na 4,7 miliardy korun

Rok 2021 byl pro Raiffeisenbank rušný. Po akvizici Equa bank a Akcenty zvládla navzdory pandemii integrovat jejich zaměstnance i klienty a přitom zvýšit čistý zisk meziročně o 119 procent na na 4,69 miliardy korun, uvedla banka.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Goldman Sachs (ilustrační foto)

Cena plynu klesne o třetinu, míní Goldman Sachs. EU získala dočasnou převahu nad Ruskem

Přečíst článek
Wall Street, ilustrační foto

Zázrak na burze. Akcie fintechu hodnotnějšího než Goldmani raketově rostou. A nikdo neví proč

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme