Obrana podepsala smlouvu na nákup obrněnců za čtyři miliardy

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel MARS s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH (1,86 miliardy švédských korun). Ministerstvo o tom v úterý informovalo na webu.
Systémy velmi krátkého dosahu RBS budou na vozidla instalovány s věžovou stanicí od české firmy SVOS Přelouč, využívat je bude 25. protiletadlový raketový pluk. Dodávky jsou v plánu na roky 2028 až 2030.
Součástí smlouvy je kromě vozidel také pořízení dalších osmi samostatných přenosných protiletadlových raketových kompletů RBS 70 NG. V dodávce je také 80 raket RBS 70, výcvikové prostředky a zařízení, náhradní díly, zařízení pro údržbu a opravy či školení personálu.
„Zkušenosti z války na Ukrajině jednoznačně potvrzují, že pořízení palebných prostředků naplní požadavky jednotek pozemní protivzdušné obrany na dostatečnou mobilitu a ochranu obsluh protiletadlových kompletů v rámci plnění úkolů ochrany jednotek pozemního vojska v národním i mezinárodním prostředí,“ uvedl dříve vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva Lubor Koudelka.
Protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích podle ministerstva nyní disponuje 16 staršími komplety RBS 70 a 16 moderními komplety RBS 70 NG, tedy nové generace.
Průmyslový obr CSG miliardáře Michala Strnada ovládl přes svou slovenskou dceru vsetínskou zbrojovku ZVI. Moravského výrobce především středorážové munice ráže 20 a 30 mm. Cena transakce nebyla zveřejněna na základě dohody obou stran. Skupina CSG získává ve společnosti ZVI většinový podíl.
Miliardář Strnad ovládl vsetínskou zbrojovku. Vyrábí munici středních ráží
Zprávy z firem
Ministerstvo obrany podepsalo s firmou Eldis ze skupiny Czechoslovak Group smlouvu na pořízení 24 kolových obrněných vozidel Titus. Cena celé zakázky činí 4,068 miliardy korun bez DPH. Armáda získá 22 kusů vozidel ve velitelsko-štábní verzi a další dvě vozidla v základní výbavě bez komunikačních systémů pro výcvik řidičů či školení instruktorů a specialistů.
Armáda koupí od Strnada obrněnce Titus za více než čtyři miliardy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.