Reklama

Průmysl nemá lidi ani materiál, shodli se experti. Sledujte záznam debaty

České podniky nyní nejvíce trápí malá dostupnost materiálu a komodit, nárůst cen vstupů a situace na trhu práce.

Reklama

Vyplývá to z analýzy Barometr českého průmyslu, která vychází z dat získaných během 263 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností. Šetření se uskutečnilo letos v červenci a srpnu.

„Výsledky jen potvrzují, že jedinou pojistkou a zárukou prosperity podniků v malé otevřené ekonomice je produkce, která je svým charakterem co nejméně nezávislá na vnějších vlivech, tedy s co nejvyšší přidanou hodnotou. Ani sebelepší státní podpora nemůže v globální tržní ekonomice nahradit kvalitu produktu, a navíc je vždy zatížena rizikem, že se kvůli pokřivení trhu situace ještě zhorší,“ shrnula výsledky šetření jeho autorka Alena Burešová.

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům

Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.

Přečíst článek

„Stát musí tvrdě bránit české zájmy a postavit se doporučením úředníků v Bruselu,“ doplnil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Nová vláda musí podle něj okamžitě pokračovat v tendru na jádro, notifikaci obnovitelných zdrojů a prosadit uznání plynu jako zeleného zdroje energie.

Zásadní vlivy, se kterými se v současné době musí český průmysl poprat, jsou především zvyšující se ceny vstupů. Ty se dnes mění velmi dynamicky. Rostoucí ceny materiálů a komponentů jsou jeden problém. Neméně závažný je však jejich nedostatek na trhu či prodlužující se doba dodávek, která ohrožuje realizaci nasmlouvaných projektů,“ upozornil majitel společnosti DEL Jiří Kabelka.

Reklama

solární elektrárny

GALERIE: Český solárník Sobotka staví sluneční elektrárny v Chile

Česká energetická skupina Solek Holding SE podnikatele Zdeňka Sobotky loni téměř zdesetinásobila výnosy. Po Latinské Americe chce víc elektráren stavět i v Evropě.

Přečíst článek

Digitalizací proti nedostatku pracovníků

Nedostatek kvalitních pracovníků potvrzuje 64 procent ředitelů. Nejvíce je trápí malá dostupnost skoro všech materiálů a komodit a také jejich ceny. Dále tvrdé podmínky u odběratelů. A jejich každodenním tématem k řešení jsou obchodní podmínky na světových trzích.

Mezi významné krátkodobé faktory, jež ovlivňuje průmysl, patří citelné narušení dodavatelských řetězců, které se projevuje nedostatkem některých materiálů a dílů, resp. výrazným růstem jejich cen, doplnil analytik Deloitte David Marek. Dalším aktuálním problémem je vracející se problém nedostatku pracovních sil.

Microsoft, ilustrační foto

Microsoft nechá zaměstnance na home office, návrat do kanceláří odložil na neurčito

Microsoft zrušil kvůli šíření varianty delta datum návratu do kanceláří ve Spojených státech. Stejný krok udělali v posledních dvou měsících i giganti jako Apple, Google a Facebook.

Přečíst článek

Generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek vidí řešení situace v digitalizaci a inovacích. „České průmyslové firmy sice nemohou ovlivnit faktory, jako je cena materiálu a komponentů, ale pomocí rychlého zavádění digitálních řešení mohou zvýšit svoji flexibilitu a schopnost inovovat a zvýšit tak konkurenceschopnost,“ dodal.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Maďaři nemají dost benzínu. Orbán kapituluje před zákonem trhu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme