Nejdráž je v Tel Avivu. Praha je mezi největšími skokany v růstu životních nákladů

Nejdražším městem na světě je izraelská pobřežní metropole Tel Aviv, která vystřídala trojici Paříž, Hongkong a Curych, které se o první příčku dělily loni. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě. Praha postoupila o osm příček nahoru na 79. místo.
Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň. Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráže se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu, Taškentu.
Tel Aviv obsadil v tabulce první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru, stejně jako kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.
>>>>>>Vše k inflaci čtěte zde<<<<<<
Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Česká metropole postoupila o osm příček na 79. místo. Naopak nejprudší pád - meziročně o 16 příček na 48. pozici - má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.
Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 procenta. To je vůbec nejvíc v celé dvacetileté historii jednotné evropské měny. Nahoru ji táhly zejména ceny energií.
Inflace v eurozóně je nejvýš v historii, zastavila se těsně před pěti procenty
Money
Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 procenta, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, uvádí EIU.
Dramatické zdražování nekončí. Příští rok se průměrná inflace podle nejrůznějších odhadů dostane dalece nad šest procent. Kdy se česká ekonomika vymaní z jejích nenasytných spárů? Na to se pokusil odpovědět hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Pět otázek pro ekonoma: Kdy skončí zdražování benzinu, energií či hypoték?
Money
Životní úroveň v Česku se loni navzdory covidu přiblížila průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 procent EU z předchozích 92 procent.
Češi v životní úrovni dotahují průměr EU. Jsou na roveň s Italy, nejlépe se mají Lucemburčané
Money
Kam vložit peníze, aby neztrácely hodnotu, když se inflace blíží šesti procentům? A podle ekonomů půjde až k sedmi procentům, možná i výše. Tuto otázku řeší řada lidí, kteří mají úspory. Realitní fondy to dokážou. Ale pozor, ne všechny. Vždy je třeba vybírat.
Jak vyzrát na inflaci? Realitní fondy to umějí. Ale ne všechny
Money
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.