Reklama

Hrozba kyberútoků roste. Škody z internetových podvodů jdou do stamilionů

Kdyberbezpečnost
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Policie ČR registruje jen do konce letošního října 15 409 trestných činů spáchaných v kyberprostoru, zatímco za celý rok 2021 to bylo 9518 a před deseti lety pouze 2195. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun. Policie spolu s ČSOB pokračuje v kampani Volač a Klikač, aby upozornila na nebezpečí na síti.

Reklama

Počty online podvodů neustále narůstají. A zvláště nyní před Vánoci je daleko větší pravděpodobnost, že se s nějakou hrozbou setká každý uživatel internetu. 

Navíc podle odborníků značně roste i kvalita a sofistikovanost těchto útoků. „V posledních letech u online podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně a nenechal se nachytat,“ vysvětluje Tomáš Kubík, náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování.

Kyberzločiny v roce 2022 ČSOB

I proto Policie ČR společně s ČSOB spustila preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, aby zvýšila povědomí o této problematice, varovala před kyberpodvodníky a ukázala, na co si dát pozor.

Na investice do bezpečnosti a prevence vynakládáme ročně stamiliony korun. Nejlepší prevencí jsou přitom obezřetnost a informovanost,“ připomíná Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Kyberzločiny_2022 ČSOB

Na co si dát pozor?

Policie ČR registruje jen do konce letošního října 15 409 trestných činů spáchaných v kyberprostoru, zatímco za celý rok 2021 to bylo 9 518 a před deseti lety pouze 2 195. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun.

Reklama

Zesíleným útokům tak mohou efektivněji čelit lidé obeznámení s několika základními pravidly.

„Ta jsou přitom velmi jednoduchá. Chceme naučit lidi, aby si před každým kliknutím na odkaz v SMS zprávě nebo v e-mailu či před zodpovězením otázky volajícímu sami položili dotaz: Nechce mě náhodou okrást? Nemůže to být náhodou podvodník?“ vysvětluje manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB Petr Vosála. Podle něj je přitom důležité znát hlavní pravidlo: Banky nikdy nepožadují citlivé osobní informace nebo data o účtech nebo platebních kartách, protože své klienty znají. „V případě nejistoty a pochybností je nejlepší vždy kontaktovat přímo klientská centra bank, která fungují nonstop a jejichž pracovníci si s takovou situací dokážou poradit,“ dodává Vosála.

Kampaň Policie ČR a ČSOB

5 základních rad, jak nenaletět:

• Mějte na paměti, že podvodníci umí napodobit jakékoliv telefonní číslo i e-mailovou adresu

• Dejte pozor, podvodníci se vydávají za bankéře i policisty a působí věrohodně

• Nikomu nesdělujte žádné citlivé informace

• Vaše banka nepotřebuje znát váš PIN, ale podvodníci ano

• Buďte obezřetní – nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů

Další info: https://www.csob.cz/portal/branteserozumem

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB varuje před podvodníky. Ohroženi jsou všichni lidé s platebními kartami

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme