Reklama

Globální ekonomika letos poroste méně, než Mezinárodní měnový fond čekal

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová
Mezinárodní měnový fond

Kvůli problémům s dodávkou a zvedajícím se číslům nových případů nakažených musel Mezinárodní měnový fond (MMF) podle serveru CNBC snížit svou prognózu globálního růstu ekonomiky pro tento rok na 4,4 procenta. To je o půl procenta nižší číslo, než MMF ve svých odhadech uvádělo dříve. Vyhlídka se opírá hlavně o horší předpověď pro dvě největší ekonomiky světa Spojených států a Číny.

Reklama

Loni podle fondu stouplo světové HDP o 5,9 procenta. „Globální ekonomika vstupuje do roku 2022 ve slabší pozici, než jsme očekávali,“ uvedl fond a zdůraznil, že svět letos mohou potkat ještě další události, které s ekonomikou dokáží nepředvídatelně zamávat. Letošní inflace by měla vydržet déle, protože se očekává polevení od globálních problémů, které světové politiky sužují.

Vývoj globální ekonomiky podle Mezinárodního měnového fondu (v procentech):

pramen: Bloomberg, MMF

Ekonomika Spojených států bude v roce 2022 růst o  procenta, což je o 1,2 procenta méně, než se odhadovalo v říjnových výhledech MMF. Prognózy pro Čínu říkají, že bude růst o 4,8 procent, což je o 0,8 procent méně, než činil původní odhad. Situaci v nejlidnatějším státě ovlivňují striktní proticovidová nařízení a také finančním tlak na místním realitním trhu. 

Miliardář Igor Fait, brněnský průmyslník a finančník, kupuje prostřednictvím své investičky Jet 2 Kappa německou tiskařskou skupinu Euro-Druckservice. Ta v Česku vlastní tiskárny Typos, Svoboda Press a Severotisk.

Miliardář Fait sází na papír. Investuje do tiskáren

Miliardář Igor Fait, brněnský průmyslník a finančník, kupuje prostřednictvím své investičky Jet 2 Kappa německou tiskařskou skupinu Euro-Druckservice. Ta v Česku vlastní tiskárny Typos, Svoboda Press a Severotisk. Spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svém webu.

Přečíst článek

„Když se podíváme na výhledy na rok 2023, předpovídaný růst jeo 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta. Každopádně je to předpověď, která nebere v úvahu možnost vzniku nového typu koronaviru a říká, že zotavení ekonomiky závisí na spravedlivém celosvětovém přístupu k vakcínám a zdravotní péči,“ píše MMF ve své zprávě.

Aktualizace výhledu neobsahuje data za všechny země světa. Co se týče Česka, mise MMF v listopadu předpověděla, že tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta z loňské hodnoty 2,6 procenta. Ministerstvo financí minulý týden zhoršilo výhled růstu HDP České republiky na letošní rok na 3,1 procenta, zatímco prognóza z listopadu počítala s růstem o 4,1 procenta.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Na konferenci centrálních bankéřů z celého světa v Jackson Hole ve Wyomingu v roce 2017 se setkali tehdejší šéfka Fedu Janet Yellenová, tehdejší šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a Haruhiko Kuroda, šéf Bank Bank of Japan.

Bankovní událost roku v Jackson Hole začíná. Co poradí světu k inflaci a úrokovým sazbám?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme