Letiště Praha odevzdá státu většinu loňského zisku

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště.
Jde zhruba o 80 procent loňského zisku, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy. Vyplývá to z informací v Obchodním rejstříku. Dividenda pro stát je tak výrazně vyšší, než se původně předpokládalo, uvedl server e15.cz, který na rozhodnutí ministerstva upozornil.
Loni si stát od letiště vzal dividendu 305 milionů korun, což odpovídalo 20 procentům předloňského zisku letiště.
„Výše dividendy je v souladu s ekonomickou situací společnosti Letiště Praha i s jejími budoucími investičními plány,“ řekla serveru e15.cz mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová.
V předchozích letech letiště s ministerstvem financí nastavily dividendovou politiku, která sice nebyla povinná, ale počítala s ročním odvodem zhruba 20 procent ze zisku letiště. Pražské letiště totiž bude v příštích letech potřebovat peníze na plánované rozsáhlé investice. K těm největším patří zejména chystaná modernizace a rozšiřování terminálových kapacit letiště přibližně za 32 miliard korun. Cílem investic je zvýšení odbavovacích kapacit největšího tuzemského letiště, a to například rozšířením obou terminálů.
Společnost Letiště Praha loni vykázala čistý zisk přes 2,47 miliardy korun. Oproti roku 2023 tak byl čistý zisk o miliardu vyšší. Oproti předcovidovému roku 2019 byl však loňský výsledek stále nižší zhruba o půl miliardy korun, tehdy čistý zisk firmy činil tři miliardy korun.
Airbus A380 ve speciální designové úpravě přistál v úterý v poledne na Letišti Václava Havla. Aerolinie tím oslavily patnáct let v Praze. U leteckého dopravce v současnosti působí 116 českých členů palubních posádek, devět pilotů a 259 specialistů v různých odděleních.
OBRAZEM: Emirates létají z Prahy do Dubaje 15 let. Obří airbusy již přepravily tři miliony lidí
Zprávy z firem
Terminál 3 na pražském letišti prošel kompletní přeměnou, která se týkala interiérů i exteriérů. Vyšla na čtvrt miliardy korun.
FOTOGALERIE: Jak dopadla přeměna letištního terminálu pro soukromé lety a vládní návštěvy?
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.