Reklama

Ledy se pohnuly. Hypotéky v únoru zlevnily

Ledy se pohnuly. Hypotéky v únoru zlevnily
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Pětice tuzemských bank v únoru zahýbala s úroky u hypoték. Česká spořitelna, Moneta Money Bank, Komerční banka a Air Bank je snížily. Výjimkou je Raiffeisenbank. Výsledkem je pokles indexu GOFI 70, který od roku 2009 sestavuje společnost Golem Finance, poradce pro financování bydlení. Index, který monitoruje napříč celým trhem vývoj nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 procent, klesl z lednových 6,22 procenta na 6,16 procenta.

Reklama

Kromě tržních nabídkových sazeb společnoat pravidelně sleduje také vývoj úrokových sazeb reálně sjednávaných hypoték. Index GOFIREAL klesl v uplynulém měsíci z lednových 6,06 procenta na 5,98 procenta, čímž se po čtyřech měsících vrátil zpět pod 6procentní hladinu. 

„Hypoteční trh se začíná probouzet. Pomalu začíná růst poptávka po hypotékách a v únoru jsme viděli i pokračování trendu snižování úrokových sazeb,” okomentoval vývoj  Libor Vojta Ostatek z Golem Finance.

hypotéky, hra, Monopoly, mezigenerační úvěry

Počet poskytnutých hypoték byl v lednu nejnižší za posledních 20 let

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 6,5 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o 16 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování poprvé po dvou letech mírně poklesla, a to z 5,98 na 5,93 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Přečíst článek

Další zlevňování hypoték? Když, tak velmi opatrné

Jak se budou sazby vyvíjet dál? Při jejich predikci v Golem Finance vycházejí z několika parametrů, přičemž jedním z nejdůležitějších indikátorů je cena zdrojů na mezibankovním trhu, která zjednodušeně vyjadřuje, za kolik si banky mohou na trhu půjčit peníze na financování svých úvěrových aktivit. Rozdíl mezi cenou těchto zdrojů a nabídkovou sazbou hypoték se v posledních týdnech zmenšil na necelé jedno procento.

„Bohužel celý únor rostla cena peněz a zúžil se tak prostor pro snižování sazeb,” dodal Ostatek s tím, že nyní spíše očekává, že banky budou držet současné sazby. Co může banky vést k tomu, aby hypotéky dál zlevňovaly, je konkurenční boj. „Zatím se ale chovají spíše zdrženlivě,” říká Ostatek.

Reklama

„Na pohyb ceny peněz nahoru a dolů jsme už ale zvyklí a situace se může otočit ze dne na den a banky v březnu sazby sníží. Každopádně jejich výraznější pokles tento měsíc nečekáme,“ dodává s tím, že nevylučuje ani to, že se některá z bank vydá cestou jejich mírného navýšení.

Při sjednání hypotéky je proto vždy potřeba řešit i otázku pojištění.

Expert radí: Nepodceňujte pojištění hypotéky. A na co si dát ještě pozor

Banky při financování bydlení nechtějí nic riskovat. Proto sjednání hypotéky vždy podmiňují zástavou kupované nebo jiné vhodné nemovitosti, kterou mohou v případě dlouhodobého nesplácení úvěru zpeněžit a uspokojit tak svoji pohledávku. Jistí se i pro případ škod na nemovitosti, které snižují její reálnou tržní cenu. Při sjednání hypotéky je proto vždy potřeba řešit i otázku pojištění. Jaké pojištění je nutné uzavřít, podle čeho vybírat, co nepodcenit a na co si dát pozor, radí Miroslav Majer, CEO startupu hyponamíru.cz. 

Přečíst článek

Analytik: Hypotéka na 70metrový byt v Praze vyjde na 55 tisíc, nájem o polovinu méně

Hypotéka na 70metrový byt v Praze vyjde na 55 tisíc, nájem o polovinu méně, říká analytik

Po dekádě růstu cen přišla na tuzemský realitní trh stagnace a pokles cen, například v Praze až o osm procent, říká Pavel Ryska, analytik J&T Banky. V dalším díle podcastu Realitní Club jsme s ním probírali i další vývoj cen, ale třeba i to, ve kterých lokalitách se vyplatí investovat do nemovitostí.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme