Kauza Mostecké uhelné: Soud potvrdil verdikt švýcarské prokuratury, který připravil Čmejlu o miliardy

Pražský městský soud uznal švýcarský rozsudek, který uložil miliardáři Marku Čmejlovi v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) trest propadnutí majetku v hodnotě 204,2 milionu švýcarských franků (zhruba 5,2 miliardy korun). Vyhověl tak návrhu českého ministerstva spravedlnosti, respektive žádosti švýcarské prokuratury. Pokud rozhodnutí nabyde právní moci, bude švýcarský rozsudek vykonatelný i na území ČR.
„Námitky uplatněné obhajobou jsme vyhodnotili jako nerelevantní,“ uvedl předseda soudního senátu Tomáš Kubovec. Čmejlovi by měly v Česku propadnout akcie firem ČEZ a Telefónica, zejména ale stavby a pozemky v Ústeckém a Středočeském kraji a v Průhonicích.
Švýcarsko Čmejlu potrestalo za podvod a praní špinavých peněz dvouletou podmínkou a také propadnutím tzv. náhradní hodnoty ve prospěch Švýcarské federace. Když bylo toto rozhodnutí definitivní, zastavil pražský městský soud počátkem tohoto roku Čmejlovo stíhání v české větvi kauzy MUS, protože se stalo nepřípustným. Švýcarské prokuratura se už předtím obrátila na české ministerstvo s žádostí o uznání propadnutí majetku, přičemž argumentovala Úmluvou o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu. Pražský městský soud loni část Čmejlova majetku zajistil.
Investoři vybrali z kryptoměnové burzy Binance za uplynulý den asi 956 milionů dolarů (21,4 miliardy korun). S odvoláním na data analytické společnosti Nansen o tom informovala agentura Reuters.
Investoři vybrali z kryptoměnové burzy Binance za jediný den 956 milionů dolarů
Trhy
K dnešnímu soudnímu zasedání ohledně uznání a výkonu švýcarského rozsudku z roku 2013 Čmejla nedorazil. Jeho advokátka Agáta Jansová se snažila uznání verdiktu zvrátit. Uvedla, že Švýcarsko porušilo Čmejlovo právo na spravedlivý proces – konkrétně právo na účinnou obhajobu, na bezplatnou pomoc tlumočníka a na účinný opravný prostředek. Švýcaři navíc podle ní porušili princip presumpce neviny.
Právnička poukázala mimo jiné na to, že švýcarský soud při vyhlášení rozsudku nesdělil podstatné části odůvodnění rozhodnutí, takže Čmejla se s ním mohl seznámit až mnohem později z překladu doručené písemné podoby rozsudku. Žádala o doplnění dokazování zvukovými záznamy ze švýcarského procesu, to ale Kubovcův senát zamítl.
Miliardový majetek
Šestapadesátiletý miliardář Čmejla žije v Monaku, vinu v kauze MUS vždy odmítal. Vystudovaný kybernetik a někdejší baskytarista skupiny Tichá dohoda figuruje na 57. až 58. místě letošního žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavil deník E15 a který vyčíslil hodnotu Čmejlova majetku na 9,4 miliardy korun.
Investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka kupuje firmu Trelleborg Bohemia se sídlem v Hradci Králové, tedy bývalou hradeckou Rubenu. Podnik vyrábí hlavně komponenty do aut.
Miliardář Pražák kupuje bývalou hradeckou Rubenu
Zprávy z firem
Čmejla se o pozici v žebříčku dělí s manažerem Jiřím Divišem, kterého Švýcarsko v kauze MUS rovněž odsoudilo a který byl rovněž původně obžalovaný i v české větvi případu. Pražský městský soud dnes bude rozhodovat i o uznání Divišova švýcarského rozsudku.
V české větvi kauzy MUS uložil soud letos v červnu bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Manažeři včetně Čmejly podle tohoto nepravomocného rozsudku v roce 1998 skrytě ovládli MUS, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od českého státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Škodu způsobenou Česku vyčíslil soud na 2,37 miliardy korun. Prodej státního podílu schválila jednomyslně v červenci 1999 vláda pozdějšího prezidenta Miloše Zemana.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.