Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jako Čapí hnízdo? Musk tvrdil úřadům, že Neuralink je „malá a znevýhodněná“ firma

Jako Čapí hnízdo? Musk tvrdil úřadům, že Neuralink je „malá a znevýhodněná“ firma
Profimedia
Tereza Zavadilová

Jako by se inspiroval expremiérem Babišem. Elon Musk tvrdil úřadům, že jeho Neuralink je malá firma, a ještě k tomu znevýhodněná. Dva měsíce předtím, než ji noví investoři ohodnotili na devět miliard dolarů.

Korunka ke korunce, halíře dělají talíře. Asi tak si vykládá svět Elon Musk. V dubnu, kdy pilně pracoval na šetření v amerických úřadech v agentuře DOGE, se mu povedla pěkná černota: jeho firma Neuralink se v federálním podání adresovaném americkému Úřadu pro drobné podnikání (SBA) označila jako „malý znevýhodněný podnik“ (small disadvantaged business). Upozornil na to server CNBC s odkazem na iniciativu MuskWatch, který sleduje činy nejbohatšího muže světa. 

Neuralink je ve skutečnosti jedna z top světových inovátorů. Vyvíjí čipy, které slouží jako rozhraní mezi mozkem a počítačem (BCI). V tuto chvíli Neuralink testuje čipy na lidech s těžkou formou ochrnutí, aby mohli znovu získat určitou míru samostatnosti. Technologie BCI dokáže obecně převádět mozkové signály člověka na příkazy, které mu umožňují ovládat externí zařízení - počítač, telefon -  pouze prostřednictvím myšlenek.

Zmíněné podání Neuralinku má datum 24. dubna a dorazilo na SBA v době, kdy Elon Musk vedl za Trumpovy administrativy tzv. Ministerstvo pro efektivitu (Department of Government Efficiency, DOGE). V této roli Musk škrtal výdaje federálních úřadů a vyhazoval úředníky. 

Na detaily dubnového podání Neuralinku upozornil jako první server MuskWatch.

Drahé čipy v mozku

Označení SDB (Small Disadvantaged Business) znamená, že firma je minimálně z 51 procent vlastněna a řízena jednou či více „znevýhodněnými“ osobami, které mají být sociálně či zdravotně znevýhodněné. Toto označení může firmám zajistit zvýhodněný přístup k federálním zakázkám.

Ministerstvo spravedlnosti v minulosti dávalo firmám pokuty za nepravdivá tvrzení o jejich statutu SDB.

Neuralink přitom není ani trochu malá, ani znevýhodněná firma, ale pěkně bohatá nevěsta. Začátkem června se uzavřelo investiční kolo ve výši 650 milionů dolarů, které Neuralink oceňuje na 9 miliard. Mezi investory byly hvězdy venture kapitálu, jako ARK Invest, Founders Fund Petera Thiela, Sequoia Capital nebo Thrive Capital. Neuralink uvedl, že čerstvý kapitál využije k rozšíření dostupnosti své technologie pro pacienty a k vývoji nových zařízení, která ještě více prohloubí propojení biologické a umělé inteligence.

Grok

Musk spustil Grok 4. Chatbota, který se sám označil za „MechaHitlera“

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má být podle Muska chytřejší než téměř všichni postgraduální studenti ve všech oborech zároveň. Podle firmy je nová verze dostupná okamžitě a nabízí vylepšenou schopnost hlasové komunikace.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Elon Musk

„Ušetříme majlant.“ Trump chce Muskovi přiškrtit dotace. „Zrušte to všechno hned,“ je pro miliardář

Přečíst článek
Doporučujeme