Reklama

Inflace v příštím roce zmírní, zopakovala Lagerdeová. Připustila ale, že to bude trvat déle

Cristine Lagardeová, šéfka ECB
ČTK

Růst eurozóny i nadále zpomalují narušené dodavatelské řetězce a vysoké ceny energií. Vyšší inflace se tak udrží déle, než se předpokládalo, uvedla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Utažení měnových kohoutů však nechystá.

Lagardeová tak odmítla výzvy výboru Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti, aby na to její instituce zareagovala zpřísněním měnové politiky.

ECB dosud předpokládala, že se inflace příští rok rychle sníží. Nyní ale její představitelé přiznávají, že výhled, který sami už několikrát aktualizovali směrem nahoru, je stále příliš nízký. Lagardeová zopakovala, že podmínky pro vyšší úrokové sazby v příštím roce přesto pravděpodobně nenastanou, protože problémy v dodavatelských řetězcích poleví a energie zlevní.

„Nedostatek materiálů, vybavení a pracovních sil zatěžuje výrobu, což oslabuje výhled na nejbližší období,” řekla šéfka ECB. Na příští rok však ECB podle ní nadále předpokládá, že se inflace vrátí pod dlouhodobý inflační cíl ECB, tedy pod dvě procenta.

„Stále se domníváme, že se inflace v příštím roce zmírní, ale pokles potrvá déle, než se původně očekávalo,” dodala Lagardeová.

EU, ilustrační foto

Brusel je pozadu. Věští Česku mírnější inflaci než tuzemské státní instituce

Evropská komise předpokládá, že v roce 2022 vykáže inflace v ČR průměrné tempo pouze 3,4 procenta. To je výrazně nižší odhad, než jaké nedávno předložily Česká národní banka i ministerstvo financí. Ty předpokládají, že inflace dosáhne úrovně 5,6, resp. 6,1 procenta.

Přečíst článek

Míra inflace v eurozóně v říjnu pokračovala v růstu. Vystoupila na 4,1 procenta a do konce roku by se podle analytiků mohla přiblížit ke 4,5 procenta. Pak by měla začít klesat, ale pod cíl ECB se podle nich vrátí až na konci příštího roku.

Reklama

ECB je tak v rozporu se soukromými analytiky i s Evropskou komisí (EK), připomíná agentura Reuters. Ti všichni odhadují, že míra inflace příští rok bude přesahovat dvě procenta.

Šéfka ECB také připustila, že v příštím roce více než letos porostou mzdy. Dopady tohoto jevu ale podle ní zůstanou omezené.

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Kvůli cenám energií může být inflace dlouhodobý jev, říká bankéř Růžička

Repo sazba České národní banky by podle očekávání trhů měla vystoupat z aktuálních 0,75 procenta na 2,5 procenta. „Dostat bychom se tam mohli zhruba za osm měsíců, tedy koncem května,” uvádí šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.

Přečíst článek

Peníze, ilustrační foto

Češi si příští rok „utáhnou opasky“ dost možná nejvíce od 90. let

Více než šestiprocentní inflace zmírní zdražování realit, úrok na hypotékách totiž vylétne k úrovni pěti a více procent. Pokud splátka hypotéky trvaleji naroste o tisícovky měsíčně, přinese to zmírnění růst cen nemovitostí.

Přečíst článek

Reklama

Související

Sazby v Jižní Koreji letí vzhůru

Jižní Korea zvýšila sazby na úroveň z doby před pandemií. Jaké jsou sazby jinde ve světě?

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme