Inflace na Slovensku brzdí. I tak tam ale ceny stále rostou nejrychleji z eurozóny

Meziroční míra inflace na Slovensku v říjnu zpomalila na 7,1 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Byla tak na minimu od loňska a tempo zvolnila osmý měsíc v řadě, uvedl slovenský statistický úřad. Navzdory tomuto vývoji rostly ceny zboží a služeb na Slovensku nejrychleji ze všech zemí eurozóny.
Ke zvolnění inflace přispěl vývoj cen potravin, jakož i bydlení a energií, které mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností. Meziroční růst cen potravin se na Slovensku poprvé od loňského března dostal na jednocifernou hodnotu, a to 8,9 procenta. O více než desetinu zdražily už jen chléb a obiloviny a rovněž méně významné položky spotřebního koše, jako například ryby, cukr a cukrovinky, dále koření a přísady. Až o 8,2 procenta naopak zlevnily oleje a tuky, které loni výrazně zdražily.
Ceny v kategorii bydlení a energie vzrostly v říjnu meziročně o 5,8 procenta, což je nejméně od konce roku 2021.
Dvouciferným tempem proti loňsku stouply na Slovensku v říjnu ceny už jen v kategorii vzdělávání, dále v restauracích a hotelech, stejně jako ve zdravotnictví.
Německo, Polsko i Slovensko budou na rozdíl od Česka v roce 2024 ulevovat lidem od drahých energií, zvažují i využití výnosu z emisních povolenek – to podle české vlády nejde. Přitom všechny tři dané země jsou zadluženější než Česko, zdůrazňuje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Sousední vlády hledají způsoby, jak ulevit lidem od drahých energií. Fialova vláda hledá důvody, proč to nejde
Názory
Nejhorší výsledek v rámci eurozóny
Inflace na Slovensku je výrazně vyšší než průměr za celou eurozónu, ve které podle dřívějšího odhadu unijního statistického úřadu Eurostat spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly meziročně o 2,9 procenta. Na Slovensku inflace sestavená na základě mezinárodní metodiky dosáhla podle Eurostatu 7,8 procenta.
V České republice meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících zmírňování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněn tím, že před rokem čeští statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny.
Spotřebitelské ceny za říjen podle analýzy České národní banky vzrostou meziročně o 8,3 procenta. Konkrétní číslo zveřejní Český statistický úřad v pátek ráno. Za září byl podle úřadu meziroční růst cen o 6,9 procenta.
Dalibor Martínek: Inflace za říjen bude 8,3 procenta, tvrdí analýza ČNB. Klesnou před Vánoci sazby?
Názory
Před volbami na Slovensku jejich hlavní favorit Robert Fico hlásal, že v případě vítězství jeho strany Směr, nepošle Ukrajině už ani náboj. Na jeho slova právě došlo. Slovenská vláda dnes zamítla další balík vojenské pomoci Ukrajině.
Ficova vláda zamítla další balík vojenské pomoci Ukrajině
Politika
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.