Hliník je nejdražší za víc než 13 let, na burze stojí tuna 70 tisíc korun

Zavřené hutě v Číně i Evropě vyhání cenu hliníku na třináctileté rekordy. Tuna tohoto barevného kovu na burze kovů v Londýně stojí víc než 3200 dolarů.
Trh s barevnými kovy zůstává podle analytiků společnosti ANZ, kteří se tomuto segmentu věnují, stále napjatý. Výroba hliníku v čínském městě Paj-se, které se kvůli koronaviru dostalo do uzávěry, se sice po odstávce rozjela, ale omezení mobility stále ztěžuje přepravu této suroviny. V Evropě produkci hliníku zase utlumily vysoké náklady na energii. Výsledkem je pokles zásob hliníku ve skladech registrovaných při Londýnské burze kovů (LME) a rapidní růst jeho ceny.
Na skladech je nyní 761 950 tun hliníku, což je nejméně od roku 2007, před necelým rokem to byly skoro dva miliony tun hliníku. Cena hliníku tak pokračuje v růstu a vyšplhala se na další maximum za více než 13 let.
Cena tříměsíčního kontraktu na hliník na burze LME vykazuje růst zhruba o 0,3 procenta na 3276,50 dolaru (asi 69 850 koeun) za tunu. V průběhu asijského obchodování se předtím dotkla hranice 3282 dolarů, a byla tak nejvýše od července 2008.
Loni se cena hliníku zvýšila o 42 procenta. Od začátku letošního roku zatím vzrostla téměř o 16 procent.
Proč je pondělní údaj o inflaci tak důležitý? Statistický úřad přinese číslo za leden. Jak říkají ekonomové, leden je přeceňovací měsíc. Takže pondělní údaj o lednové inflaci konečně odhalí, jak jsme na tom s růstem cen.
Dalibor Martínek: V pondělí vyjde klíčové číslo o inflaci. Snad nás statistický úřad miluje
Názory
S investováním do zlata opatrně. Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v polovině letošního ledna v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to značí, že zlato nepředstavovalo ani příslovečnou ochranu před inflací, za niž je často vydáváno.
Zlato nyní klidně nakupujte. Ale jen trošku
Money
Strach z inflace, nejistoty spojené s pandemií a narůstající nedůvěra ve schopnosti politiků i ekonomů žene Čechy k horečnému skupování zlatých cihel. Ty přitom pozvolna docházejí. Vyplatí se nyní nákup zlata?
Zlato se vrací pod zem. Češi skupují cihly a zakopávají je na zahradě
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.