Reklama

Havrlant spouští nový, miliardový fond. Podpoří digitalizační projekty

Jakub Havrlant
ČTK

Skupina Rockaway Jakuba Havrlanta spustila nový venture kapitálový fond Rockaway Ventures Fund s cílovou velikostí 100 milionů eur, tedy přes 2,5 miliardy korun. V hledáčku má start-upy především ve střední a východní Evropě, které digitalizují tradiční průmysl.

Reklama

Prvními investicemi jsou estonský startup Lingvist a německá platforma Vivere, do kterých Rockaway Ventures Fund vloží jednotky milionů eur, informovala společnost v tiskové zprávě. 

Nový fond volně naváže na předchozí aktivity skupiny Rockaway Capital a jejího zakladatele Jakuba Havrlanta. Od roku 2014 skupina investovala více než 675 milionů korun do 22 venture kapitálových investic, přičemž 11 z nich už skupina prodala a více než 100 procent vynaloženého kapitálu bylo splaceno. K investicím Rockaway patří firmy Productboard, Brand Embassy, Gjirafa nebo Storyous. K polovině roku 2021 dosahovalo portfolio Rockaway celkové hodnoty 2,4 miliardy korun.

Díky silnému zázemí předešlých investic se chce Rockaway Ventures Fund dál zaměřovat na region střední a východní Evropy včetně pobaltských zemí a Balkánu, kde působí již nyní i portfolio samotné skupiny Rockaway Capital.

Knihkupectví Luxor

Havrlant může ovládnout vydavatelství Euromedia

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil investiční skupině Rockaway Group Jakuba Havrlanta ovládnout vydavatelství Euromedia Group a s ním i síť knihkupectví Luxor. Rockaway vydavatelství získá navýšením podílu ve společnosti Brasinex Bohemia. 

Přečíst článek

„Poslední roky sledujeme, že startupová scéna ve střední Evropě dozrává – ostatně venture kapitálové investice v letech 2016 až 2019 zaznamenaly složenou roční míru růstu ve výši 65 procent, což je dvojnásobná hodnota oproti evropskému průměru. To umožňuje pracovat s většími investičními koly a exity,” uvedla partnerka fondu Andrea Lauren.

Rockaway Ventures Fund je jedním z prvních investičních fondů venture kapitálu nejen v Česku, ale i v Evropě, který investice do úspěšných start-upů posuzuje jak podle jejich budoucích výnosů, tak podle toho, zda mají pozitivní environmentální a společenský dopad.

Ondřej Krátký, CEO Liftago

Ondřej Krátký: Liftago není jen taxi, budujeme firmu na dalších sto let

Stále ještě mladý manažer Ondřej Krátký již čtyři roky vede společnost Liftago. Firma, která propojuje taxikáře se zákazníky mobilní aplikací, přežila rok a půl s covidem. Zeštíhlela, ale žije. Místo chybějících zákazníků začala víc vozit balíky. Kam Krátký firmu povede dál?

Přečíst článek

Square koupí Afterpay

Analýza: Celkem drahá Afterpay

Firma Square miliardáře Dorseyho koupila splátkovou firmu Afterpay za cenu zhruba celé UniCredit Bank. Má systém odložených plateb, takzvaných POS, vážně takovou budoucnost?

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Zmocněnec české vlády pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný

Tomáš Kopečný: České firmy by měly sledovat, do čeho na Ukrajině zamíří největší investice

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme