Reklama

Globální trh s hudbou loni vzrostl téměř o pětinu, hlavně kvůli streamování

ilustrační foto
Pixabay
Dušan Kütner

Globální trh s hudebními nahrávkami vzrostl v roce 2021 o 18,5 procenta, a to zejména díky růstu předplatného streamovacích služeb. Celkové tržby za rok 2021 tak dosáhly 25,9 miliardy dolarů (asi 579 miliard korun). Výsledky zveřejnila Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), která celosvětově zastupuje nahrávací společnosti. 

Reklama

Výrazný nárůst zájmu o streamovací služby ve světě, ale i vyšší prodej fyzických nosičů a příjmů z práv na koncerty a hudební představení jsou důvody, proč v loňském roce globální trh s hudebními nahrávkami meziročně vzrostl o 18,5 procenta. Celkové tržby za rok 2021 dosáhly 25,9 miliardy dolarů, uvedla Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) na svých stránkách.

Výnosy z placeného streamování se zvýšily o 21,9 procenta na 12,3 miliardy dolarů. Na konci roku 2021 na světě existovalo 523 milionů uživatelů předplatitelských účtů. Celkové streamovací služby včetně bezplatného přístupu podporovaného reklamou vydělaly meziročně o téměř čtvrtinu více, celkem to bylo 16,9 miliardy dolarů, tedy 65 procent všech příjmů z nahrané hudby.

Bruce Springsteen

Top 10 nejvýdělečnějších muzikantů 2021: Springsteen, Jay-Z, Simon či West

Doba covidová loni přála některým oborům, jako třeba internetovému prodeji či výrobcům čipů, ale překvapivě mezi dotyčnými obory je i showbyznys. Ačkoli pandemická opatření pro většinu muzikantů znamenala nemožnost vyjet na světové turné, přesto mnozí z nich vydělali desítky až stovky milionů dolarů. Žebříčku deseti nejvíce vydělávajících muzikantů, který zveřejnil časopis Rolling Stone, vévodí nestárnoucí rocker Bruce Springsteen.

Přečíst článek

Růst byl podpořen zisky v dalších oblastech, včetně prodejů fyzických formátů (nárůst o 16,1 procenta) a práv na představení (meziročně více o čtyři procenta).

„Nahrávací společnosti se po celém světě zapojují na velmi lokální úrovni, aby podpořily hudební kultury a přispěly k rozvoji vznikajících hudebních ekosystémů – prosazují místní hudbu a vytvářejí pro ni příležitosti, jak zasáhnout globální publikum,“ uvedla generální ředitelka IFPI Frances Mooreová. 

Reklama

Zpěvačka Adele v roce 2021 ve Spojených státech bodovala se svým novým albem 30

Prodej starší popmusic v USA loni i díky vinylům rozdrtil novinky

Ani nové album fenomenální zpěvačky Adele označené číslovkou 30, které se dostalo do čela americké hitparády, ani celkově nejprodávanější deska Morgana Wallena s názvem Dangerous: The Double Album loni nezachránily celkové prodeje nových nahrávek v USA. Prodej fyzických a digitálních nosičů a streamování starších, takzvaných katalogových nahrávek loni ve Spojených státech podle analýzy MRC Data dosáhl podílu 74,5 procenta, o 11 procentních bodů více oproti roku 2020, zatímco u novinek ne starších 18 měsíců to loni byla čtvrtina.

Přečíst článek

V důsledku toho je dnešní hudební trh nejkonkurenceschopnější v historii. Fanoušci si užívají více hudby než kdy jindy a mnoha různými a novými způsoby. To vytváří obrovské příležitosti pro umělce,“ dodala. „S tím, jak se technologie a online prostředí neustále vyvíjejí a rozšiřují, rostou i kreativní příležitosti ke sdílení hudebních zážitků. Od prostředí metaverse až po obsah v počítačových hrách,“ podotkla.

Spotify

Spotify po nátlaku začíná bojovat s dezinformacemi. Roganův kontroverzní podcast ale zůstává

Hudební streamovací služba Spotify podnikne kroky proti dezinformacím o covidu-19 na své platformě. Švédský gigant to oznámil poté, co folkrockový písničkář Neil Young začal platformu bojkotovat.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme