Reklama

Experti: Elektřina zdraží jen přechodně. Záleží ale na trhu s plynem

ČEZ, sídlo
iStock

Trh očekává, že cena elektřiny do budoucna klesne. Záleží ale na tom, jak se bude vyvíjet situace na trhu s plynem.

Trh očekává, že cena elektřiny do budoucna klesne. Velkoobchodní cena s dodávkou příští rok je větší než ta s dodávkou v letech 2023 a 2024. Cenu v následujících měsících bude výrazně ovlivňovat situace na trhu s plynem. Na dnešním setkání s novináři to uvedl místopředseda představenstva polostátní společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše.

Z dat středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE) vyplývá, že cena elektřiny s dodávkou příští rok činí aktuálně 128 eur (3280 korun) za megawatthodinu (MWh), na začátku října překročila 160 eur (4100 korun) za MWh. Dosavadní rekord z července 2008 byl 90 eur za MWh. Cyrani upozornil, že cena s dodávkou v roce 2023 činí aktuálně 89 eur (2280 korun) za MWh, pro rok 2024 pak 75 eur (1922 korun) za MWh.

„Kdyby se skutečně ceny takto vyvíjely, produkty pro konečné spotřebitele samozřejmě opět zlevníme,” řekl Cyrani. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl pondělním Hospodářským novinám, že firma od ledna zdraží elektřinu i plyn. U elektřiny odhaduje nárůst cen asi o třetinu a u plynu o polovinu až dvě třetiny. Zdražení se bude týkat zákazníků, kteří nemají cenu na příští rok zafixovanou.

>>>>>>Vše k dění na českém energetickém trhu najdete v naší rubrice Energetika<<<<<<

K až násobnému růstu cen některých produktů se kvůli situaci na velkoobchodním trhu se uchylují i další dodavatelé. Několik dodavatelů včetně skupiny Bohemia Energy se zhruba 900 tisíci odběrných míst ukončilo činnost. ČEZ se spolu s E.ON a PRE stal takzvaným dodavatelem poslední instance pro jejich zákazníky ohledně elektřiny. U plynu jsou dodavatelem poslední instance innogy, Pražská plynárenská a opět E.ON.

Cyrani uvedl, že velkoobchodní cena elektřiny letos výrazně vzrostla zejména kvůli zdražení zemního plynu a emisních povolenek. Právě vývoj na trhu s plynem podle něj budoucí vývoj cen elektřiny především ovlivní.

Reklama

Mezi faktory pro pokles cen zemního plynu jmenoval růst zaplněnosti evropských zásobníků plynu, uvolnění dodávek plynu z ruských zásobníků do Evropy nebo zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Rizikem podle něj je naopak případná tuhá zima, která by znamenala vyšší spotřebu, neshoda EU nebo Německa s Ruskem nad pravidly Nord Stream 2 nebo další neplánované odstávky významných těžebních nebo přepravních zařízení.

Alena Schillerová, ministryně financí

Vláda chce nulovou DPH na energie po celý příští rok. Rozhodne nová sněmovna

Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok.

Přečíst článek

elektřina, elektrický stožár, energie

Experti: Amatérské řízení rizika položí ještě víc než desítku dodavatelů energií

Do konce roku v Česku pravděpodobně krachne ještě víc než desítka dodavatelů energií. Půjde o malé prodejce se špatným systémem řízení rizika, jejichž konec zbytek trhu bez problému absorbuje.

Přečíst článek

průmyslový areál, Čína, smog

Konec uhlí se odkládá. Čína plánuje více tepelných elektráren

Energetická krize v Číně se promítla i do energetické koncepce země. Bude stavět více uhelných elektráren. To vyvolává před klimatickým summitem v Glasgow kritiku.

Přečíst článek

Reklama

Související

Fronta kvůli novým smlouvám na energie před Pražskou energetikou v pražské Vladislavově ulici

Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme