Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ekonomka Horská: ČNB měla v boji s inflací postupovat razantněji

Ekonomka Helena Horská: Měnová politika ČNB je málo aktivistická
ČTK
 ČTK

Měnová politika České národní banky (ČNB) by měla kvůli vysoké inflaci být aktivističtější, stále je příliš uvolněná. Uvedly do ekonomky Helena Horská a Jana Matesová v dnešních Otázkách Václava Moravce. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl je skeptický tomu, že by se inflace mohla vrátit ke dvěma procentům už začátkem příštího roku. V dubnu činila meziroční míra inflace 12,7 procenta.

Reklama

„Obtížně se mi věří tomu, že budeme na dvou procentech na začátku příštího roku, což centrální banka říká,“ uvedl Hampl. Podle Horské ČNB zvyšovala úrokovou sazbu pomalu a nyní ji nechává dlouhou dobu na sedmi procentech, což se odráží v inflačním očekávání na vysokých úrovních.

„Podle naší prognózy se k těm dvěma procentům bohužel za stavu současného vývoje ekonomiky nejspíš nedostaneme ani v horizontu roku, roku a půl, a spíš se budeme pohybovat kolem tří procent,“ řekla Horská.

Dlouhá cesta k dvouprocentní inflaci

Podle bývalé zástupkyni Česka při Světové bance Matesové se inflace zatím nevyvíjí dobře. „Dvouciferná inflace je nepřijatelně vysoká,“ zdůraznila. Poukazovala na to, že za to, co stálo domácnost předloni v dubnu 10 tisíc korun, loni zaplatila 11 420 korun a letos o dalších 1450 korun víc. Stále máme uvolněnou měnovou politiku, míní Matesová. Podle Horské je měnová politika ČNB málo aktivistická a velmi málo účinná. Úrokovou sazbu by měla podle ní rychleji zvyšovat a později rychleji snižovat. Hampl podotkl, že centrální banka vyhodnocuje svoje prognózy a sama v jarním hodnocení uvádí, že pro cenovou stabilitu měla být úroková sazba před rokem a půl výrazně vyšší.

Diskutující také odmítli návrhy minimálního zaručeného důchodu a příjmu. „Koncept minimálního zaručeného důchodu je obrovské riziko a nesmysl,“ řekl Hampl, podle kterého by se výše částky stala předmětem dalšího politického boje. Horská mluvila o fiskální neudržitelnosti systému a Matesová o tom, že v českých podmínkách nejsou kvůli vysokým rozpočtovým schodkům takové koncepty možné.

Mojmír Hampl

Hampl: Důchodový systém je beze změn neudržitelný pro budoucí důchodce

Současný důchodový systém je beze změn, které vláda předložila sněmovně, v každém případě neudržitelný pro ty, kteří do důchodu půjdou v budoucnu. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmír Hampl. Všechny návrhy úpravy důchodového systému, které vláda předložila sněmovně, jsou podle něj schopny vymazat z deficitu důchodového účtu po 30. letech více než polovinu.

Přečíst článek

nákupy v supermarketu

Inflace se i v květnu držela v blízkosti 11 procent, shodli se analytici

Inflace v květnu zpomalila na 10,6 až 10,9 procenta, odhadují analytici. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o květnové inflaci v pondělí.

Přečíst článek

Kohlmayer, Zahálková, Brixi, Kubelková. Kdo jsou nejvlivnější ženy ve finančním světě

Přinášíme exkluzivně druhý ročník Síně slávy projektu #FinŽeny. Do unikátního přehledu dlouhodobě nejvlivnějších českých bankéřek, ekonomek, manažerek, finančních ředitelek a dalších dlouhodobě vlivných žen sektoru financí letos přibylo 27 nových jmen. Podívejte se na ně v galerii #FinŽeny.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Aleš Michl, guvernér ČNB

Michl: Sazby rychle nesnížíme, příští rok ale inflace spadne ke dvěma procentům

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme