ECB zruší omezení výplat dividend bank

Protikrizové opatření by mělo padnout již v září letošního roku.
Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla, že od začátku října zruší omezení pro výplatu dividend a zpětné odkupy akcií v bankovním sektoru. Ukončí tak krizové opatření, kterým v době pandemie covidu-19 tlačí banky v eurozóně k tomu, aby si držely kapitál, napsala agentura Reuters.
„ECB se rozhodla, že po konci září 2021 neprodlouží své doporučení, aby všechny banky omezovaly své dividendy,“ uvedla centrální banka v prohlášení. Upozornila, že nejnovější makroekonomické prognózy potvrzují hospodářské oživení a ukazují pokles nejistoty. Dodala nicméně, že banky by při rozhodování o dividendách a zpětných odkupech akcií měly zůstat opatrné a neměly by podceňovat hrozbu dalších ztrát.
Evropská centrální banka se rozhodla podporovat ekonomiku eurózony déle, než plánovala. „Bankéři se bojí více dopadů toho, kdy by od rozvolněné měnové politiky ustoupili příliš brzy,” říká šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.
Růžička: ECB věří, že inflace je jen dočasná
Money
ECB loni v březnu vyzvala banky v eurozóně, aby nevyplácely žádné dividendy a neprováděly zpětné odkupy svých akcií, a zvýšily tak svou schopnost absorbovat ztráty a poskytovat úvěry v době koronavirové krize. V prosinci pak svůj požadavek upravila a vyzvala banky, aby v prvních třech čtvrtletích letošního roku na dividendy a zpětné odkupy nevynaložily více než 15 procent zisků z předchozích dvou let.
Deset největších bank v eurozóně již podle výpočtů agentury Bloomberg nahromadilo nadbytečný kapitál v objemu přes 22 miliard eur (565 miliard korun), který hodlají rozdělit mezi své akcionáře.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.