Reklama

Druhý a podle PPF poslední pokus o spojení Monety a Air Bank je na stole

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto
Moneta Money Bank

Skupina PPF a Moneta Money Bank se dohodly na novém modelu financování spojení Monety a bankovní části PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, oznámila PPF. Akcie Monety v reakci na zprávu trhají rekordy.

Reklama

Smlouvu o spojení odsouhlasili letos v červnu akcionáři Moneta Money Bank, ale zároveň odmítli tehdy navrhovaný model financování. Nová dohoda o financování vyžaduje nový souhlas valné hromady Moneta Money Bank. PPF upozornila, že jde zároveň o poslední možnost pro akcionáře Monety podpořit záměr spojení skupiny Air Bank a Moneta Money Bank.

V reakci na zprávu se akcie Monety v pátek dopoledne na pražské burze prodávají za nejvyšší cenu v historii jejich tamního obchodování. Přidaly zatím 4,2 procenta. „Cena akcií poskočila na cenu až 93 korun za akcii. Dosud jejich nejvyšší dosažená cena činila 90,85 koruny. Podle dat Bloombergu je nyní objem obchodování s akciemi Monety na devítinásobku průměru běžného pro tuto část obchodního dne,” uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

„Skupina PPF nadále prosazuje svou vizi vytvoření silné tuzemské banky s českým kapitálem. Spojení skupiny Air Bank s Monetou se jeví být pro tento účel velmi vhodnou, nikoli však výlučnou platformou. Za situace, kdy finanční i komerční výsledky skupiny Air Bank výrazně překračují původní investorská očekávání, a perspektiva jejího dalšího zhodnocení se významně zvýšila, jde zároveň o poslední možnost pro akcionáře Monety podpořit záměr spojení skupiny Air Bank a Monety,” uvedla skupina PPF.

Transakce podle PPF přináší akcionářům Monety optimální strategii růstu hodnoty jejich investice a stabilitu dividendového výnosu.

„V případě, že akcionáři Monety transakci neschválí, PPF nebude dále prodej svých aktiv Monetě podporovat,” dodala PPF.

Prodej skupiny Air Bank již není podmíněn získáním kontroly skupiny PPF nad Moneta Money Bank, a akcionářům Monety jsou garantována přednostní práva na úpis akcií Monety za finančně atraktivních podmínek. „Změněné podmínky transakce dávají Monetě jistotu financování kupní ceny a akcionářům Monety nabízejí unikátní příležitost podílet se spolu s PPF na maximalizaci budoucí hodnoty plynoucí ze spojení, případně, dle jejich výlučného rozhodnutí, výhodně akcie prodat,” uvedla PPF.

Reklama

Klaus Umek, investora do financí a realit, filantrop a šéf aktivistického fondu Petrus Advisers

Bonviván, spekulant a křesťan. Kdo je muž, co shodil kšeft PPF a Monety

Jako když natřete prase rtěnkou a vydáváte ho za nevěstu. Shoďte ten nesmysl, hřímal před červnovou valnou hromadou Monety ve zprávě pro investory aktivistický fond Petrus Advisers. Akcionáři fond Klause Umeka vyslyšeli a obě korporace musejí dát lepší podmínky. 

Přečíst článek

Na mimořádné valné hromadě Monety Money Bank v červnu se pro spojení vyslovilo 61,9 procenta přítomných akcionářů, třeba bylo 50 procent. Ve druhém hlasování, v němž bylo pro navýšení kapitálu potřeba 75 procent hlasů, jich hlasovalo pro 61,69 procenta.

Akvizicí měla podle návrhu na červnové valné hromadě získat Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Ta by byla hrazena z 2,59 miliardy korun z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 miliardy korun získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie měly být vydány za 80 korun za akcii a navýšit celkový kapitál banky. PPF poté měla vlastnit 55,38 procenta akcií banky.

PPF

Kellnerové PPF se v pololetí vrátila k zisku

Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera dosáhla v prvním pololetí 2021 čistého zisku 208 milionů eur, zatímco o rok dříve vykázala ztrátu 384 eur milionů eur.

Přečíst článek

Spojením mohla vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, a to od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 40,3 miliardy eur (zhruba 1,02 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 80 tisíc lidí.

bankomat Monety v Praze

Tykač přikoupil akcie Monety. Drží podíl v ceně přes dvě miliardy

Miliardář Pavel Tykač navýšil svůj podíl v bance Moneta. Aktuálně v ní drží 5,19 procenta. To je významné číslo, větší podíl už má jen PPF (29,94 procenta) a Raiffeisen Bank International (6,06 procenta).

Přečíst článek

bankomat Monety v Praze

Monetě stoupl zisk o polovinu na 2,9 miliardy

Čistý zisk Monety Money Bank za tři čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 51,2 procenta na 2,897 miliardy korun. Provozní výnosy banky očištěné o jednorázové vlivy vzrostly o 2,9 procenta na zhruba 8,2 miliardy korun. Za celý letošní rok banka čeká čistý zisk minimálně 3,6 miliardy korun.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

bankomat Monety v Praze

Lukáš Kovanda: Zrušení spojení Monety a Air Bank není překvapením. Je to kvůli válce a inflaci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme