Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Do udržitelné ekonomiky pumpují investoři desítky bilionů. A ještě přidají

ESG, ilustrační foto
iStock
Lukáš Vincent

Přehlídka velkých čísel. Tak vypadají statistiky finančních prostředků přicházejících do investičních aktiv spojených s takzvaným udržitelným investováním. Až na 53 bilionů dolarů, třetinu veškerých finančních prostředků „pod správou“, by podle analýzy agentury Bloomberg mohly do poloviny této dekády vyrůst finanční produkty s přídomkem ESG.

Reklama

Ještě před třemi lety tato suma přitom činila 30 bilionů a na konci letošního roku se téměř dotkne 38 bilionů.

Tyto částky však nejsou překvapením. Podle řady průzkumů a analýz totiž právě kritéria ESG investoři zohledňují ve svých analýzách stále častěji. „Podle našich údajů se podle toho rozhoduje pět ze šesti investorů,“ uvedla agentura Gartner. A obdobně hovoří také data z burzy Nasdaq. „Už tři čtvrtiny institucionálních investorů a 77 procent portfolio manažerů považují v tuto chvíli metriku ESG za nedílnou součást správného investování,“ prozradila burza.

O polovinu pak loni meziročně narostl počet institucionálních investorů, kteří přímo zařadili některý finanční produkt s přídomkem ESG do svého portfolia.

Pro vyšší adopci tohoto typu investic hovoří podle mínění investičních profesionálů i zvyšující se konsensus v metodikách měření ESG faktorů jednotlivých ratingových agentur, který sice stále není dokonalý, ale s širší adopcí se v průběhu času metody jednotlivých firem vzájemně přibližují.

esg

ESG: Akronym měnící globální byznys

Newstream.cz spouští seriál o ESG investicích. Společensky uvědomělé investice jsou trendem doby. Přitom nejsou žádnou novinkou a ve světě se objevily již před šedesáti lety.

Přečíst článek

Globální změna

Udržitelnost by měla hrát roli také v postpandemické ekonomice a investicích jednotlivých států. Vysoké částky ze státních rozpočtů, velmi často na úkor vyššího zdanění, by měly podle schválených plánů putovat právě na projekty odpovídající kritériím ESG, ať už to je vyšší ekologizace, tak také na narovnání podmínek na pracovním trhu.

Lídrem v tomto je zatím Evropa, kde je v tuto chvíli zainvestována polovina veškerých globálních ESG aktiv. Ale do budoucna by se měla zvýšit zejména pozice Spojených států amerických, protože jen energetická strategie prezidenta Joea Bidena počítá se dvěma biliony dolarů na transformaci tamního energetického trhu. A velký potenciál si investoři v blízké budoucnosti slibují od změn v Asii, zejména v Japonsku. Na základě těchto predikcí investoři počítají, že se jim vynaložené prostředky výrazně zhodnotí.

Volím zelenou, ilustrační foto

KPMG: České banky zaspaly ESG

Velké tuzemské banky jsou v ESG trochu dál, hlavně kvůli mateřským korporacím. Malé banky zatím váhají, zjistila poradenská firma KPMG.

Přečíst článek

Ne vše je růžové, tedy zelené

„Skutečnost, jak rychle investoři myšlenku takzvaného udržitelného investování přijímají, vyvolává otázky, zda dynamika, jež kolem ESG v poslední době vznikla, bude pokračovat, nebo zda se jedná o bublinu, která dříve či později praskne,“ napsal ve svém komentáři Harald Walkate, vedoucí oddělení ESG společnosti Natixis Investment Managers.

Odpověď podle něj spočívá především ve větším vyjasnění toho, čeho chtějí investoři v konečném důsledku dosáhnout. A to ve smyslu stanovení realistického očekávání jak ohledně finančních výsledků, tak i společenského dopadu jejich investic.

A podobně ostatně mluví také viceguvernér České národní banky Marek Mora. „ESG je teď opravdový fenomén a jedou v tom všichni úplně naplno, banky, investoři, asi zejména ti mladí... A nám se jako centrální bance může stát to, že budeme muset tlumit následky takového vývoje, který může vyústit třeba v zelené bublině. Myslet si, že všechny zelené projekty dopadnou tak, jak stojí na papíře, je nesmysl,“ řekl v rozhovoru pro Newstream.cz.

>>>>>>Více k tématu ESG čtěte v naší rubrice<<<<<<

ESG

ESG je jedna z největších růstových příležitostí, řekl šéf Dow Jonesu

Sektor udržitelných financí, který se zaměřuje na investice do ekologických, sociálních a dalších udržitelných projektů, takzvaný ESG, má velkou budoucnost.

Přečíst článek

 

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

ESG, ilustrační foto

Zelené investice jsou příležitost, věří svět. Češi to vidí jinak a mohou vydělat miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme