Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Další rána pro byznys: výrazně zdražuje papír

tiskárna
iStock
Stanislav Šulc

Tiskárnám zdražují dodavatelé surovinu až o 15 procent. Ty tak musejí zdražovat pro své odběratele. Projevuje se to také na nárůstu výkupních cen ve sběrnách, které nyní nabízejí až osminásobek za kilogram vytříděných novin či časopisů.

Reklama

Postpandemické zdražování se dotýká téměř veškerých surovin, kterých je kvůli problémům v logistických řetězcích žalostný nedostatek. Vedle železa, dřeva a již proslulých čipů se na konci prázdnin objevil nový problém: dodavatelé oznámili skokové zdražení papíru.

„Ano, mohu to potvrdit. Teď otevírám e-mail a rovnou vám to přečtu. ‚Kvůli zvýšení cen ze strany našich zahraničních dodavatelů vám musíme oznámit, že od 30. srpna musíme také zdražit.‘ Jedná se o zvýšení cen v rozmezí od čtyř do 15 procent,“ uvádí šéf tiskárny Delatero Jakub Lekeš. „Nejde jen o Čínu a vlastně jen o papír. Zkrátka v celé Evropě je nedostatek veškerých surovin,“ dodává. Zda i on sám bude nucen zdražovat pro své zákazníky nechává bez odpovědi.

Nicméně i tiskárny již své ceny zvýšily. A také jde o více než desetinový nárůst. Potvrzuje to například Jitka Fialová z nakladatelství Comics Centrum. „Už během léta nás tiskárna upozornila, že ke zvýšení cen bude muset přistoupit. Nyní již platíme o 15 procent více,“ prozrazuje Fialová. Budou také zdražovat? „My své knihy prodáváme již více než 10 let za stabilní ceny. Mají nějakou maloobchodní cenu, my našim přímým zákazníkům dáváme 30 procent slevu. Budeme se snažit to udržet,“ míní Fialová.

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům

Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.

Přečíst článek

Nejsou lidi

Papír zdražuje všem. Oslovené velké tiskárny odmítly napřímo uvést, jak moc se ceny zvýšily a zda se to projeví na jejich cenách pro zákazníky. Nicméně mimo záznam zvýšení potvrdily, a navíc upozornily ještě na jeden výrazný problém aktuální postpandemické doby.

Nejsou lidi, to je pro nás problém větší než papír. Děláme sice všechno pro to, abychom si je udrželi, ale oni prostě nechtějí makat,“ stěžuje si manažer jedné z největších tiskáren v zemi, který si nepřál být jmenován.

Jedna z instalací Lasvitu.

Čeští skláři nemají nouzi o zakázky. Trápí je ale nedostatek materiálů

České sklo je fenomén. Obdivují ho a kupují i v cizině. Na lesku neztratilo ani v pandemii. O zakázky ze zahraničí nemají čeští skláři nouzi, trápí je ale delší dodací lhůty na materiály.

Přečíst článek

Výkupny zvyšují ceny

Problém s nedostatkem surovin se tak projevuje už také ve výkupnách. Ty ještě před nedávnem vykupovaly kilogram papíru zhruba za 50 haléřů. „V současnosti ale cena šplhá až ke čtyřem korunám,“ připomíná Lekeš z Delatera. Jde tedy o nárůst až na osminásobek.

A potvrzuje to také pohled na nabídky jednotlivých sběrných dvorů. Například Rottami avizuje předběžnou cenu za kilogram papíru 3 koruny a 20 halířů, společnost Kopas má ceny různé od jedné koruny za kilogram kartonu po 3,80 za vytříděné noviny či časopisy a obdobné ceny nabízí také například Sběrna Praha 5 na Radlické ulici.

Netradiční chalupa v Beskydech vznikla podle návrhu zlínského architekta Pavla Míčka.

Beton, sklo a dřevo. Tak vypadá netypická chata v Beskydech

V téměř nedotčené horské krajině Moravskoslezských Beskyd vyrostla netypická chata podle návrhu zlínského architekta Pavla Míčka.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme