Reklama

ČNB zvedla úrokové sazby, jsou nejvyšší za 20 let. Inflace bude 8,5 procenta

Česká národní banka, ilustrační foto
ČNB, se svolením

Bankovní rada České národní banky navýšila základní úrokovou sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu na 4,50 procenta. Ve stejné výši se základní úroková sazba naposledy pohybovala v lednu 2002, tedy před 20 lety. Centrální banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká růst HDP o tři procenta a příští rok o 3,4 procenta. Odhad průměrné letošní inflace zvedla na 8,5 procenta.

Reklama

Důvodem růstu sazeb je nadále rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. „Pokud se naplní naše ekonomická prognóza, a my v to věříme, tak by to další zvyšování (sazeb, pozn. red.) ve výrazném rozsahu nemělo být zapotřebí," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok s tím, že existuje řada rizik, které očekávaný vývoj mohou ohrozit – třeba výsledky inflace za leden nebo kroky dalších centrálních bank.

Navýšení úrokových sazeb přinese další posílení koruny, což zmírní inflační tlaky, které si dovážíme ze zahraničí. Rovněž budou postupně tlumeny domácí inflační tlaky, protože kvůli vysokým úrokům se do ekonomiky dostane méně peněz. Díky tomu bychom již ve druhém pololetí letošního roku měli dostat inflaci částečně pod kontrolu,“ uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

hypotéky, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Hypotéky zdražují nejrychleji v historii. Šestiprocentní úrok přijde za pár měsíců

Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v prosinci na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29 procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.

Přečíst článek

„Boj s inflací má i svou stinnou stránku. Vysoké úrokové sazby budou tlumit ekonomický růst. Výrazně se prodraží úvěry, což dolehne hlavně na lidi, kteří si před pěti lety vzali hypotéku s nízkou úrokovou sazbou a nyní ji budou muset refinancovat s více než dvojnásobnou úrokovou sazbou,“ dodal.

Nová inflační prognóza sice podle hlavního ekonoma Fondee a bývalého člena bankovní rady ČNB Pavla Štěpánka nemohla vzít v úvahu statistické údaje o vývoji inflace v prvních měsících letošního roku, které budou teprve zveřejňovány. „Nicméně je zde předpoklad, hraničící s jistotou, že nás nyní čeká období, kdy inflační vzedmutí bude vrcholit,“ uvedl.

Reklama
Průměrná roční inflace v ČR v letech 1993 až 2022 ČSÚ, ČNB, newstream.cz

Pak se pozornost od druhého čtvrtletí bude stále více upírat k tomu, jak rychle se inflace začne postupně snižovat a jaký je časový výhled jejího návratu do koridoru inflačního cíle ČNB. „Od toho se odvine úvaha o tom, kdy bude možné sazby pro horizont nejúčinnější transmise nastavit na neutrální úroveň, která je výrazně nižší než úroveň stávající. Náklady, plynoucí některým segmentům ekonomiky z vyšších sazeb budou v budoucnosti bohatě vykoupeny přínosy obnoveného nízkoinflačního prostředí,“ podotkl Štěpánek.

Koruna na takový růst základního úroku ale bezprostředně reagovala oslabením vůči euru, upozornil hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Část měnových obchodníků totiž sázela na růst základního úroku o celý jeden procentní bod. Pod vlivem těchto sázek dnes koruna zpevnila na svojí nejsilnější úroveň proti euru od září 2011, když přechodně prolomila i hranici 24,10 koruny za euro,“ uvedl.

Zlaté slitky

Češi doma střeží poklad. Drží dvakrát více zlata než je v sejfech ČNB

Česká republika loni rozšířila svůj „zlatý poklad“, který je uložený v sejfech České národní banky, o více než tunu. Češi ale mají doma dvakrát více zlata než centrální banka. Na Chorvaty ale ani tak nemají.

Přečíst článek

V předchozí listopadové prognóze počítala centrální banka letos s růstem ekonomiky o 3,5 procenta, o 0,5 bodu více než nyní, a příští rok o 3,8 procenta, což bylo více o čtyři desetiny bodu. Loni ekonomika podle prvních údajů Českého statistického úřadu stoupla o 3,3 procenta.

Zároveň centrální banka výrazně zvýšila odhad inflace. Letos ji čeká na průměrných 8,5 procenta, loni v listopadu to bylo 5,6 procenta. Příští rok by pak inflace měla podle odhadu klesnout na 2,3 procenta, loni v listopadu počítala ČNB s 2,1 procenta.

 

Na posledním měnovém jednání před Vánoci rada zvýšila základní úrokovou sazbu o procentní bod na 3,75 procenta. Základní úroková sazba se tehdy vyhoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2008. Zároveň šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Guvernér ČNB Jiří Rusnok tehdy po jednání rady uvedl, že situace vyžaduje další zvýšení sazeb výrazně nad čtyři procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová

Globální ekonomika letos poroste méně, než Mezinárodní měnový fond čekal

Kvůli problémům s dodávkou a zvedajícím se číslům nových případů nakažených musel Mezinárodní měnový fond (MMF) podle serveru CNBC snížit svou prognózu globálního růstu ekonomiky pro tento rok na 4,4 procenta. To je o půl procenta nižší číslo, než MMF ve svých odhadech uvádělo dříve. Vyhlídka se opírá hlavně o horší předpověď pro dvě největší ekonomiky světa Spojených států a Číny.

Přečíst článek

Reklama

Související

Tomáš Nidetzký, viceguvernér ČNB

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký: Od Aleše Michla jsem nikdy neslyšel, jak mají být sazby vysoké

Přečíst článek
Česká národní banka, ilustrační foto

Zpátky v devadesátkách. Dvojciferná inflace bude určitě i po zbytek roku, míní ekonomové

Přečíst článek
Hlavní budova České národní banky

Jan Bureš: Tři důvody, proč dnes ČNB opět razantně zvýší sazby. Základní úrok až na sedm procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme