Českým bankám za první pololetí skokově rostly zisky

Českým bankám za první pololetí skokově rostly zisky
ČTK
 ČTK

Česká spořitelna, Raiffeisenbank i UniCredit Bank vykázaly za letošní první pololetí dvouciferný nárůst zisku. Raiffeisenbank stoupl čistý zisk meziročně o 26 procent, UniCredit o 33 procent a České spořitelně dokonce o 43,4 procenta.

Za růstem zisku je nižší tvorba rezerv a lepší provozní výkonnost, uvedla dnes Česká spořitelna v tiskové zprávě. Provozní zisk jim vzrostl o 1,4 procenta na 10,3 miliardy korun. U Raiffeisenbank provozní výnosy klesly o 6,8 procenta na 5,04 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v letošním prvním pololetí čistý zisk 3,24 miliardy korun, tedy 127 milionů eur, což je meziroční nárůst o 33 procent.

Finanční výsledky bank za druhé čtvrtletí odrážejí pozitivní sentiment domácností i firem v souvislostí se zlepšující se pandemickou situací, podotkl upředseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. 

Ohýbání kovu, ilustrační foto

Česká ekonomika meziročně vzrostla o 7,8 procenta. Zklamání, říkají analytici

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přečíst článek

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl v pololetí meziročně o více než pět procent na 812,5 miliardy korun. U domácností rostly především hypotéky, objem úvěrů podnikatelským subjektům stagnoval na 266,4 miliardy korun. Závazky ke klientům stouply meziročně o 6,8 procenta na 1,2237 bilionu korun. Vyšší byly vklady firem i domácností, naopak vklady klientů veřejného sektoru téměř o třetinu klesly.

Již dříve tento týden zveřejnila výsledky i Moneta Money Bank, které stoupl čistý zisk meziročně o 18,3 procenta na 5,38 miliardy korun.

Škoda Auto, ilustrační foto

Výjimečné první pololetí. Škoda Auto utržila přes 10 miliard eur

Mladoboleslavské automobilce Škoda Auto vzrostly v prvním pololetí letošního roku tržby o 35,2 procenta téměř na 10,2 miliardy eur (asi 260 miliard korun). Celosvětové dodávky vozů zákazníkům v prvním pololetí vzrostly v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 20,8 procenta na 515 300 vozů, uvedla automobilka. Loni celkový výsledek firmy ovlivňovala pandemie koronaviru a několik týdnů uzavřené výrobní závody.

Přečíst článek

 

Doporučujeme