Reklama

ČNB zlepšila prognózy. Dluh přesto výrazně poroste

ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Česká národní banka očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 7,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 6,1 procenta.

Příští rok by pak měl schodek klesnout na 5,3 procenta a v roce 2023 na 5,1 procenta. ČNB tak odhad pro letošní a příští rok zlepšila. V květnu banka očekávala letos deficit 8,2 procenta a příští rok 5,4 procenta. Vyplývá to z aktuální srpnové zprávy o měnové politice ČNB.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl stoupnout z loňských 37,8 procenta HDP na 42,6 procenta HDP letos. Dluh by měl růst podle ČNB i v dalších letech, a to na 45,4 procenta příští rok a na 48,2 procenta v roce 2023. Odhady tak ČNB proti květnu zlepšila.

Marek Mora, viceguvernér ČNB

Viceguvernér Mora: I další lockdown bychom přežili s vyššími sazbami

V první části rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky Marek Mora hovoří o aktuálním tahu ECB, promýšlených krocích ČNB, ale také o stále populárnějších zelených investicích označovaných zkratkou ESG.

Přečíst článek

Ministerstvo financí v Konvergenčním programu, který poslalo na konci dubna do Bruselu, letos počítá se schodkem veřejných financí 8,8 procenta HDP a příští rok s poklesem deficitu na 5,9 procenta. Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout letos na 44,8 procenta HDP a v roce 2022 na 48,2 procenta. Nové odhady by MF mělo zveřejnit v připravované makroekonomické prognóze, kterou chce úřad zveřejnit 24. srpna.

Ekonomika poroste

Pravidla EU za normálních okolností vyžadují deficit pod třemi procenty HDP a dluh pod 60 procenty HDP.

Reklama

ČNB zároveň v nové prognóze, kterou představila na počátku srpna, očekává letos růst ekonomiky o 3,5 procenta. V květnové prognóze počítala s růstem o 1,2 procenta. Příští rok centrální banka očekává růst ekonomiky o 4,1 procenta a v roce 2023 o tři procenta.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Pražské sídlo PPF

Kdo je nejtajemnější muž PPF?

Špičkový právník, dealmaker i Kellnerův consigliere. Ale také introvert, který chtěl po zbytek života chovat ovce. Tím vším je Tomáš Brzobohatý, nejtajemnější postava současného vedení PPF.

Přečíst článek

Jeff Bezos astronautem

NASA stopla práce na lunárním modulu od Muskovy SpaceX, může za to Bezos

NASA zastavila práce na lunárním modulu, který vyvíjela společně s se společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Učinila tak kvůli žalobě, kterou podal Muskův rival Jeff Bezos.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Přístav v Hamburku

Německo se zotavuje z covidu. Největší evropská ekonomika loni vzrostla o 2,7 procenta

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme