Reklama

Jízdenky na vlaky v prosinci zdraží o 15 procent

Průvodčí, České dráhy
ČTK
 ČTK

Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent. Takové zdražení chystají státní dopravce České dráhy u kilometrických tarifů i ministerstvo dopravy pro systém jednotného tarifu (SJT) One Ticket. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce, oznámili mluvčí drah a ministerstva.

Reklama

„Dojde ke změně cen v tarifu SJT, který platí u všech spojů vedených v závazku veřejné služby a na většině komerčních spojů. Cestující v tomto tarifu zaplatí od 11. prosince v průměru o 15 procent více, přestože inflace je aktuálně 18 procent,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Také základní kilometrický ceník Českých drah pro vnitrostátní přepravu se zvýší v průměru o 15 procent. „Úprava cen v tomto rozsahu se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, Traťových jízdenek region,“ doplnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Například u jízdenky Českých drah na vzdálenost deset kilometrů stoupne cena o čtyři koruny na 31 korun, u lístku na 45 kilometrů o 12 korun na 92 korun a jízdenka na vzdálenost 100 kilometrů podraží o 25 korun na 188 korun. U některých speciálních jízdenek nebo poplatků bude ale zdražení výraznější. „U nich se navíc promítá kumulovaná inflace za delší období, po kterou nebyly jejich ceny upravovány. V některých případech nebyly tyto částky valorizovány od roku 2010, tedy 12 let,“ zdůvodnil větší nárůst cen Šťáhlavský.

Martin Kupka

ČD příští rok zdraží jízdné, rozhodně ale ne o výši inflace, tvrdí ministr dopravy

České dráhy v příštím roce určitě nezdraží jízdné ve výši současné inflace, zvýšení cen bude nižší. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Průměrná míra inflace v Česku se nyní pohybuje kolem 17 procent. ČD se chystají zdražovat kvůli nárůstu nákladů na energie a materiál. Zdražení podle Kupky nepřesáhne 15 procent. Ministr chce hledat v dopravě úspory.

Přečíst článek

Jízdenky je možné pořídit levněji

Třeba ceny síťových jízdenek stoupnou o 12 až 29 procent, tedy od deseti korun u regionálních do 200 korun u celosíťových variant. Několikadenní prázdninové jízdenky podraží dokonce asi o polovinu. U sedmidenní Jízdenky na léto stoupne cena z 890 na 1390 korun a u čtrnáctidenní varianty z 1290 na 1990 korun. Cena zákaznických aplikací na In Kartě drah se zvýší o 60 korun za tříměsíční IN 25 a například u celoroční síťové IN 100 o 2000 korun. Nyní tříměsíční IN 25 stojí 190 korun a IN 100 celkem 19 990 korun.

Reklama

Jízdenky za současné ceny si mohou lidé koupit do 10. prosince až na dva měsíce dopředu. I po zdražení tak mohou po nějakou dobu jezdit levněji. „V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu například čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku,“ sdělil Šťáhlavský.

„Musíme zachovat veřejnou dopravu dostupnou pro cestující a postupně obnovovat vozový park a zlepšovat železniční infrastrukturu i služby cestujícím,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jemelka k nárůstu jednotného tarifu. „Snažíme se tedy udržet zvýšení cen jízdného pod inflací, i když náklady, které jsou pro dopravu klíčové, stouply mnohem více, než je průměrná inflace,“ doplnil. Růst cen v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu v září znovu zrychlil, když meziroční inflace dosáhla 18 procent. Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993.

Inflace opět zrychlila, v září dosáhla tristních 18 procent

Inflace opět zrychlila, v září dosáhla tristních 18 procent

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v Česku v září o 18 procent, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Uvedl to Český statistický úřad.

Přečíst článek

České dráhy, ilustrační foto

České dráhy zakončily pololetí ve ztrátě. S novým jízdním řádem přijde zdražení

Skupina Českých drah letos v první polovině roku hospodařila se ztrátou 931 milionů korun. Meziročně je to zhoršení o 714 milionů korun. Ke ztrátě přispěly hlavně rostoucí náklady na energie a materiál, které stouply o miliardy korun. V závěru roku je proto možné, že národní dopravce zdraží jízdné.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Elektrická jednotka řady 671 Slovensko

Lukáš Kovanda: České dráhy letos plánují masivní zdražování. Nejvíc ho pocítí senioři a studenti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme