Češi si z bankomatu vybírají přes pět tisíc korun

Během pandemie počet výběrů z bankomatů klesl, vzrostla ale vybíraná částka. Češi si uspořili navíc zhruba dvě stě miliard, ovšem už začínají covidový polštář rozpouštět.
Co se týče platebních zvyklostí, koronavirová pandemie přinesla nový jev - počet výběrů z bankomatů klesl. Z dat České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že v roce 2020 banky registrovaly 143 milionů výběrů z bankomatů, přičemž o rok dříve to bylo 179 milionů transakcí.
Trend odráží změnu životního stylu během pandemie: počet výběrů sice klesl, vzrostla ale vybíraná částka. V průměru Češi vybrali při jedné návštěvě 5133 korun, což je meziročně o 560 korun více.
Z údajů bankovní asociace dále vyplývá, že počet Čechů využívající „chytré” způsoby placení dále roste. Mobilem platí téměř pětina Čechů a na 82 procent lidí upřednostňuje bezkontaktní platbu kartou.
Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 740,7 miliardy korun. To je o 12,3 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v dubnové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Ministerstvo o tom informovalo v rámci Čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu.
Česku se dluh prodraží. Schillerová musí najít 740 miliard
Money
Přesto je hotovost stále populární. Loni bylo v oběhu přes 711 miliard korun, což je meziroční nárůst o rekordních 67,5 miliardy korun.
„Výše oběživa i jeho struktura byly v minulém roce jednoznačně výrazně ovlivněny pandemií. Lidé se zkrátka báli a hromadili hotovost pro případ nejhoršího,” míní gestor ČBA Tomáš Hládek. Podle informací z ČNB růst oběživa i nadále poměrně rychle pokračuje.
Češi během pandemie hromadili i úspory, v bankách během loňska přibylo zhruba 200 miliard „covidových” peněz. Teď se trend mění. „Covidové nad-úspory letos v květnu poprvé od loňského léta nestouply, ba dokonce mírně klesly. Vysvětlení je nasnadě: právě v květnu došlo k uvolnění restrikcí v maloobchodě a službách,” uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
Foto: ČTK
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.