Reklama

Češi si z bankomatu vybírají přes pět tisíc korun

Výběr z bankomatu, ilustrační foto
ČTK
Tereza Zavadilová

Během pandemie počet výběrů z bankomatů klesl, vzrostla ale vybíraná částka. Češi si uspořili navíc zhruba dvě stě miliard, ovšem už začínají covidový polštář rozpouštět.

Co se týče platebních zvyklostí, koronavirová pandemie přinesla nový jev - počet výběrů z bankomatů klesl. Z dat České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že v roce 2020 banky registrovaly 143 milionů výběrů z bankomatů, přičemž o rok dříve to bylo 179 milionů transakcí. 

Trend odráží změnu životního stylu během pandemie: počet výběrů sice klesl, vzrostla ale vybíraná částka. V průměru Češi vybrali při jedné návštěvě 5133 korun, což je meziročně o 560 korun více. 

Z údajů bankovní asociace dále vyplývá, že počet Čechů využívající „chytré” způsoby placení dále roste. Mobilem platí téměř pětina Čechů a na 82 procent lidí upřednostňuje bezkontaktní platbu kartou.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO)

Česku se dluh prodraží. Schillerová musí najít 740 miliard

Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 740,7 miliardy korun. To je o 12,3 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v dubnové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Ministerstvo o tom informovalo v rámci Čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu.

Přečíst článek

Přesto je hotovost stále populární. Loni bylo v oběhu přes 711 miliard korun, což je meziroční nárůst o rekordních 67,5 miliardy korun.

Reklama

„Výše oběživa i jeho struktura byly v minulém roce jednoznačně výrazně ovlivněny pandemií. Lidé se zkrátka báli a hromadili hotovost pro případ nejhoršího,” míní gestor ČBA Tomáš Hládek. Podle informací z ČNB růst oběživa i nadále poměrně rychle pokračuje.

Češi během pandemie hromadili i úspory, v bankách během loňska přibylo zhruba 200 miliard „covidových” peněz. Teď se trend mění. „Covidové nad-úspory letos v květnu poprvé od loňského léta nestouply, ba dokonce mírně klesly. Vysvětlení je nasnadě: právě v květnu došlo k uvolnění restrikcí v maloobchodě a službách,” uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Foto: ČTK

Reklama

Související

Lubomír Lízal, ředitel Expobank CZ

Lubomír Lízal: Vysoká inflace pomůže vládě s dluhem, ale jen chvilku

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme