Reklama

Češi své dluhy dobře splácí. Podíl splátek hypoték v prodlení je minimální

exekuce
iStock
 ČTK

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v dubnu opět snížil. U hypoték klesl od začátku roku o 0,08 procentního bodu na rekordní minimum 0,66 procenta. U spotřebitelských úvěrů podíl klesl o 0,38 bodu na 4,29 procenta, u podniků o 0,19 bodu na 3,65 procenta. Uvedla to Česká bankovní asociace (ČBA). Podle ní se na číslech ještě plně neodráží současný vývoj na trhu.

Reklama

„Podíl úvěrů, nepříznivě poznamenaných finančním stresem podnikové sféry a domácností v České republice, i v dubnu klesal. Je to však zpráva z minulosti. Statistiky o nevýkonných úvěrech zachycují dlužníky, kteří měli potíže se splácením závazků nejméně tři měsíce před tím,“ uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník.

Podíly nevýkonných úvěrů, jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu, v Česku patří mezi nejnižší v Evropě.

Vývoj nevýkonných úvěrů je podle Zámečníka jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky. „Víme, že vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů bude v nadcházejících měsících stoupat, s příslušným zpožděním, jak se promítnou potíže se splácením do klasifikace. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí,“ upozornil.

Realitní bublina v eurozóně splaskne až s výrazně dražšími hypotékami, zní z ECB

Nemovitosti v zemích eurozóny jsou předražené, někde až o extrémních šedesát procent, zní z ECB. K vyfouknutí cenové bubliny na realitním trhu by podle zprávy evropské měnové autority mohlo dojít, pokud úroky u hypoték porostou rychleji než inflace.

Přečíst článek

Podíl firemních nevýkonných úvěrů byl v dubnu hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 procenta v lednu před dvaceti lety. „Češi tradičně velmi dbají na vzorné splácení hypoték. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů pokračoval v prolamování mnohaletých minim a v dubnu ještě vylepšil historický rekord,“ dodal Zámečník.

Reklama

Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům, jako například splácet hypotéku..

Jak se vyhnout neschopnosti splácet hypotéku? Pojistěte se

Splácení hypotéky, kterou jste si vzali na koupi nemovitosti, je závazkem, který na řadu let znatelně zatíží rozpočet vaší domácnosti. Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům. Předejděte problémům spojeným s insolvencí. 

Přečíst článek

Žádné vládní dotace ministra Mariana Jurečky bytovou krizi v Česku nezmění, míní komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.

Dalibor Martínek: Teď teprve přichází krize bydlení. Vláda jen zírá a nemá žádný plán

Dosud se hlavně mluvilo o zdražování hypoték. O tom, že mladí lidé i ti starší na ně již nedosáhnou. To je pravda. Při cenách bytů, které rostou ve všech krajích, nejvíce v Ústí nad Labem, a které v Praze u novostaveb již dosahují v průměru sto padesát tisíc korun za metr čtvereční, hypotéky přestávají dávat smysl.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme