Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Cena plynu klesne o třetinu, míní Goldman Sachs. EU získala dočasnou převahu nad Ruskem

Goldman Sachs (ilustrační foto)
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Na virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny plynu v Evropské unii, se v úterý obchodoval plyn za zhruba 120 eur za megawatthodinu. Jedna z největších amerických bank Goldman Sachs očekává, že tato cena v prvním čtvrtletí roku 2023 klesne na 85 eur za megawatthodinu. Poté ovšem zamíří opět prudce nahoru. Stále proto existuje velký tlak na evropské lídry, aby zajistili dodávky plynu i ve střednědobém horizontu, napsal server CNBC.

Reklama

Banka Goldman Sachs předpovídá, že evropské ceny zemního plynu klesnou v nadcházejících měsících asi o 30 procent, protože členské země EU získají dočasnou převahu v otázkách dodávek. V úterý se plyn na nizozemském TTF obchodoval za zhruba 120 eur za megawatthodinu. Goldman Sachs však očekává, že v prvním čtvrtletí roku 2023 klesne na 85 eur za megawatthodinu. To by znamenalo významnou změnu v porovnání s úrovněmi zaznamenanými v srpnu, kdy dopady ruské invaze na Ukrajinu a následné tlaky na evropský energetický mix posunuly ceny na historická maxima až nad 340 eur za megawatthodinu, uvedl CNBC.

Ropa je vše, co Putinovi zbylo. Dokažme mu, že se bez ní obejdeme, říká Bidenův muž

Putin zničil ruskou ekonomiku. Jediné, o co se ještě může opřít, je ropa, uvedl v rozhovoru pro CNBC Amos Hochstein, poradce amerického prezidenta Joea Bidena.

Přečíst článek

Ochlazení cen plynu je způsobeno několika faktory: evropské zásobníky plynu jsou pro letošní zimní sezónu v podstatě plné, teploty byly tento podzim mírnější, než se očekávalo, což zpozdilo začátek období intenzivního používání plynu, a dochází k nadměrné nabídce zkapalněného zemního plynu (LNG). Nedávné zprávy poukázaly na asi 60 plavidel čekajících na vyložení svého nákladu LNG v Evropě

Nárůst až k 250 euro za megawatthodinu

Navzdory optimismu ohledně nižších cen plynu v blízké budoucnosti, které mohou částečně zmírnit krizi životních nákladů Evropanů, existuje velký tlak na evropské lídry, aby zajistili dodávky ve střednědobém horizontu, upozornil ale CNBC. „Náš komoditní tým předpovídá další pokles na 85 eur v prvním čtvrtletí, než se prudce zvedne do příštího léta podle toho, jak se podaří v Evropě přestavět kapacity skladů pro plyn,“ uvedli analytici Goldman Sachs. Jejich prognózy naznačují nárůst cen těsně pod 250 eur za megawatthodinu do konce července.

Reklama

Demonstrace za odvolání a demisi vlády premiéra Petra Fialy (ODS) s názvem Nenásilná revoluce - Česká republika na 1. místě, 28. října 2022, Václavské náměstí, Praha.

Až příští zima bude kritická. Kdy už skutečně nebude ruský plyn, varují energetici

Politici a domácnosti se kvůli omezování ruských dodávek obávají nadcházející zimy, nedostatku energií a jejich vysokých cen. Příští zima ale bude ještě horší, varují šéfové mocných ropných a plynárenských společností. Vlády by se proto měly připravovat na ještě větší demonstrace a stávky, než jaké se v poslední době konaly ve Francii, Německu či Česku, napsal server CNBC.

Přečíst článek

Ceny zemního plynu po prvních třech měsících roku 2023 porostou v důsledku několika faktorů. „V příštím roce se na trh dostane jen velmi malé množství nového LNG. A pokud čínská ekonomika zaznamená oživení, příští rok se může dovoz LNG do Číny také zvýšit společně s požadavky Evropy,” řekl CNBC výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol.

Příští zima bude ještě horší

Podle amerického úřadu pro energetické informace byla Čína v roce 2021 největším světovým dovozcem LNG. Čínská ekonomika se však kvůli své přísné politice ohledně covidu musela vypořádat s řadou omezení, která narušila růst. Jakákoli změna tohoto politického přístupu by zvýšila poptávku po LNG a zvýšila ceny i pro evropské kupce, upozornil server.

Aktuálním zásobám plynu navíc pomohly ruské dodávky, které se EU nyní zároveň snaží utlumit. Příští rok už totiž ruský plyn nebude k mání a bude problém jej nahradit. Příští zima tak bude ještě horší, varovali nedávno na konferenci v Abú Zabí šéfové mocných ropných a plynárenských společností. Vlády by se proto měly připravovat na ještě větší demonstrace a stávky, než jaké se v poslední době konaly ve Francii, Německu či Česku, napsal server CNBC.

Ropná rafinérie

Ropné žně pokračují, Saudi Aramco vydělalo za tři měsíce bilion korun

Ropná společnost Saudi Aramco, kterou vlastní saúdskoarabský stát, zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 39 procent na 42,4 miliardy dolarů (přes bilion korun) a překonala odhady. Za dobrým výsledkem jsou vyšší ceny ropy i prodané objemy, uvedla firma.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Prudký růst ceny plynu v Česku není chyba, říká Eurostat

AKTUALIZOVÁNO: Za prudkým růstem ceny plynu v Česku není chyba, říká Eurostat. ČSÚ by přivítal změnu metodiky

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Pokles cen plynu potvrzuje příznivý průběh energetické krize. Rating Prahy i Česka by se díky tomu dokonce mohl zlepšit

Lukáš Kovanda: Pokles cen plynu pod 50 eur může vylepšit investiční rating Prahy i Česka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme