Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Burgundské, šampaňské, skotská whisky. Investiční alkohol poráží inflaci

Víno jako investice.
iStock
Tereza Zavadilová

Nejdražší sbírku skotské whisky Macallan Red, která je nyní v Česku, si pořídil fond kvalifikovaných investorů Wine Management. Hodnota tří lahví alkoholu staršího sedmdesáti let je šest milionů korun.

Reklama

Inflace nám pomáhá: Lidé se shánějí po reálných aktivech, což je vedle nemovitostí i investiční víno a whisky, říká spoluzakladatel fondu Wine Management a investor Martin Nejedlý. Jeho fond je na světě tři roky, nakoupil 23,4 tisíce lahví vína a 667 lahví whisky a zhodnotil se o 30,55 procenta. „Teď ve třetím a čtvrtém kvartále máme rekordní přílivy investorů do fondu,” říká Nejedlý s tím, že investiční alkohol je anticyklické aktivum. „Je to proto, že většinou do něj investují opravdu bohatí lidé, kteří se ho při výkyvech nezbavují. Investoři pocházejí nejčastěji z Británie, USA, Japonska a Hongkongu, který nakupuje pro Čínu,” dodává.

Investiční vína jsou většinou špičkové odrůdy z Burgundska, Piemontu a ze Champagne. „Těchto vín je omezené množství, protože vinařství toho prostě nedokáží více vyprodukovat a poptávka je až hysterická,” říká Nejedlý. Investice do burgundského vína měřená indexem Burgundy150 letos vzrostla o 22,5 procenta, ještě o procento více dosáhl index Champagne50. Pro srovnání, cena zlata klesla o necelých pět procent.

Podle zástupců fondu je výhled na cenu vína pozitivní - kvůli výkyvům počasí, spojeným s globálním oteplováním, dochází k tomu, že je více lepších ročníků elitních vín než dříve. Ovšem klimatické potíže způsobují, že šarže bývají menší. Vinaři tedy nestačí pokrývat poptávku a elitní vína se už nedají napřímo koupit. Vinaři zdražují a rostou i ceny na sekundárním trhu.

Patrik Tkáč otevírá v Bratislavě futuristickou prodejnu potravin

Patrik Tkáč: Potraviny jsou skvělým místem pro testování robota

Slovenský miliardář a byznys partner Daniela Křetínského Patrik Tkáč otevřel v Bratislavě „futuristickou“ prodejnu potravin. Technologickým základem celého konceptu je Jarvis, umělá inteligence a věrný sluha například komiksového Iron Mana. Robot pomáhá zákazníkům s výběrem vína, orientací v prodejně, vede historii jejich nákupů a organizuje rozvoz. Rozhovor Tkáč poskytl slovenskému magazínu Trend.

Přečíst článek

Whisky? Jedině skotská

Kromě vína investuje Wine Management i do whisky. Aktuálně představil nejnovější akvizici v podobě The Macallan Red Collection, trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan obsahuje whisky staré 71, 74 a 78 let. Jejich hodnota přesahuje šest milionů korun, a představuje tak podle fondu nejdražší sbírku whisky na českém území.

Guest Red Collection bylo vyrobeno jen 23 kusů a každá ucelená kolekce se skládá z šestice lahví. „Usilujeme o nákup další trojice lahví, abychom kolekci měli kompletní. Pokud by se to podařilo, měli bychom v Česku naprostý unikát, jehož cena by rozhodně překročila hranici deseti milionů korun,“ dodává spoluzakladatel fondu Martin Kovář. 

Macallan je mezi investory velmi populární. „Z deseti nejdražších a nejžádanějších lahví, které byly prodány na evropských aukcích, je osm od skotské palírny Macallan. Za poslední rok z každých 100 liber investovaných do koupě aukční whisky šlo plných 43 liber na konto právě této palírny,“ vysvětluje expert fondu na stařené destiláty Václav Rout. 

Ceny této whisky podle indexů sledující hodnoty osmnáctiletého a pětadvacetiletého destilátu letos rostou: index Macallan M18 vzrostl za posledních deset měsíců o 6,8 procenta, index Macallan M25 pak o 11,4 procenta. „Jinak platí to, co říkala už moje babička. Hodinky švýcarské, víno francouzské a whisky skotská,” poznamenal Rout. 

Wine Management má zhruba dvě stě investorů a pod správou 300 milionů korun. Do budoucna podle Nejedlého počítá s investicemi také do realit, ale spjatých s vínem či destiláty - tedy do vinařství či palíren. 

>>>>>>Zajímáte se o alternativní investice? Čtěte zde<<<<<<

Amerikou hýbe sběratelské šílenství. Lidé v umění vidí úkryt před nenasytnou inflací

Tržby newyorských aukčních síní během posledních dvou týdnů překročily dosavadní rekordy. Poptávka po umění je enormní, sběratelé jsou ochotní platit přemrštěné ceny. Koupi uměleckých děl vnímají i jako dobrý prostředek, jak se ubránit stále rostoucí inflaci.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme