Burgundské, šampaňské, skotská whisky. Investiční alkohol poráží inflaci
Nejdražší sbírku skotské whisky Macallan Red, která je nyní v Česku, si pořídil fond kvalifikovaných investorů Wine Management. Hodnota tří lahví alkoholu staršího sedmdesáti let je šest milionů korun.
Inflace nám pomáhá: Lidé se shánějí po reálných aktivech, což je vedle nemovitostí i investiční víno a whisky, říká spoluzakladatel fondu Wine Management a investor Martin Nejedlý. Jeho fond je na světě tři roky, nakoupil 23,4 tisíce lahví vína a 667 lahví whisky a zhodnotil se o 30,55 procenta. „Teď ve třetím a čtvrtém kvartále máme rekordní přílivy investorů do fondu,” říká Nejedlý s tím, že investiční alkohol je anticyklické aktivum. „Je to proto, že většinou do něj investují opravdu bohatí lidé, kteří se ho při výkyvech nezbavují. Investoři pocházejí nejčastěji z Británie, USA, Japonska a Hongkongu, který nakupuje pro Čínu,” dodává.
Investiční vína jsou většinou špičkové odrůdy z Burgundska, Piemontu a ze Champagne. „Těchto vín je omezené množství, protože vinařství toho prostě nedokáží více vyprodukovat a poptávka je až hysterická,” říká Nejedlý. Investice do burgundského vína měřená indexem Burgundy150 letos vzrostla o 22,5 procenta, ještě o procento více dosáhl index Champagne50. Pro srovnání, cena zlata klesla o necelých pět procent.
Podle zástupců fondu je výhled na cenu vína pozitivní - kvůli výkyvům počasí, spojeným s globálním oteplováním, dochází k tomu, že je více lepších ročníků elitních vín než dříve. Ovšem klimatické potíže způsobují, že šarže bývají menší. Vinaři tedy nestačí pokrývat poptávku a elitní vína se už nedají napřímo koupit. Vinaři zdražují a rostou i ceny na sekundárním trhu.
Slovenský miliardář a byznys partner Daniela Křetínského Patrik Tkáč otevřel v Bratislavě „futuristickou“ prodejnu potravin. Technologickým základem celého konceptu je Jarvis, umělá inteligence a věrný sluha například komiksového Iron Mana. Robot pomáhá zákazníkům s výběrem vína, orientací v prodejně, vede historii jejich nákupů a organizuje rozvoz. Rozhovor Tkáč poskytl slovenskému magazínu Trend. Patrik Tkáč: Potraviny jsou skvělým místem pro testování robota
Leaders
Whisky? Jedině skotská
Kromě vína investuje Wine Management i do whisky. Aktuálně představil nejnovější akvizici v podobě The Macallan Red Collection, trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan obsahuje whisky staré 71, 74 a 78 let. Jejich hodnota přesahuje šest milionů korun, a představuje tak podle fondu nejdražší sbírku whisky na českém území.
Guest Red Collection bylo vyrobeno jen 23 kusů a každá ucelená kolekce se skládá z šestice lahví. „Usilujeme o nákup další trojice lahví, abychom kolekci měli kompletní. Pokud by se to podařilo, měli bychom v Česku naprostý unikát, jehož cena by rozhodně překročila hranici deseti milionů korun,“ dodává spoluzakladatel fondu Martin Kovář.
Macallan je mezi investory velmi populární. „Z deseti nejdražších a nejžádanějších lahví, které byly prodány na evropských aukcích, je osm od skotské palírny Macallan. Za poslední rok z každých 100 liber investovaných do koupě aukční whisky šlo plných 43 liber na konto právě této palírny,“ vysvětluje expert fondu na stařené destiláty Václav Rout.
Ceny této whisky podle indexů sledující hodnoty osmnáctiletého a pětadvacetiletého destilátu letos rostou: index Macallan M18 vzrostl za posledních deset měsíců o 6,8 procenta, index Macallan M25 pak o 11,4 procenta. „Jinak platí to, co říkala už moje babička. Hodinky švýcarské, víno francouzské a whisky skotská,” poznamenal Rout.
Wine Management má zhruba dvě stě investorů a pod správou 300 milionů korun. Do budoucna podle Nejedlého počítá s investicemi také do realit, ale spjatých s vínem či destiláty - tedy do vinařství či palíren.
>>>>>>Zajímáte se o alternativní investice? Čtěte zde<<<<<<
Tržby newyorských aukčních síní během posledních dvou týdnů překročily dosavadní rekordy. Poptávka po umění je enormní, sběratelé jsou ochotní platit přemrštěné ceny. Koupi uměleckých děl vnímají i jako dobrý prostředek, jak se ubránit stále rostoucí inflaci.Amerikou hýbe sběratelské šílenství. Lidé v umění vidí úkryt před nenasytnou inflací
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.