Reklama

HSBC končí v Rusku. Za minutu dvanáct stihla prodat tamní aktivity Expobank

HSBC
HSBC

Britská banka HSBC prodá své aktivity v Rusku místní bance Expobank, která podniká i v České republice. Dohodu podepsala těsně předtím, než Moskva oznámila záměr takové transakce blokovat jako odvetu za sankce uvalené Západem na její bankovní domy. Největší britská banka to uvedla v e-mailu agentuře Reuters.

Reklama

„Po strategické revizi HSBC podepsala dohodu o prodeji 100 procent svých účastnických podílů v HSBC Bank společnosti Expobank,“ napsal mluvčí banky.

HSBC v Rusku působila v oblasti podnikového bankovnictví, které nabízelo řadu úvěrových a investičních bankovních služeb domácím i nadnárodním zákazníkům. Před ruskou invazí na Ukrajinu zaměstnávala podle finančního ředitele Ewena Stevensona zhruba 200 lidí. Na tržbách skupiny za 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) se ruské podnikání podílelo zhruba 15 miliony dolarů, uvedl Stevenson.

Náměstek ruského ministra financí Alexej Mojsejev minulý týden řekl, že Rusko zablokuje prodej ruských aktivit zahraničních bank, protože ty ruské nemohou v zahraničí normálně fungovat. Podle Reuters není jasné, zda by tento plán mohl záměr HSBC ještě zhatit. Záměr ještě musejí schválit ruské regulační orgány.

Expobank

Zvrat v prodeji Expobank CZ. Koupit ji má česká Banka Creditas

Novým vlastníkem Expobank CZ, která má vazby na Rusko, by se měla stát Banka Creditas. Obě banky podepsaly smlouvu o prodeji, která ještě podléhá schválení regulačními orgány. V březnu oznámený prodej Expobank CZ konsorciu lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů se tak neuskuteční.

Přečíst článek

Richard Keery

Šéf české HSBC Richard Keery: Přejít na ESG je povinnost naší generace

V České republice je široké povědomí o udržitelnosti, míní šéf tuzemské pobočky banky HSBC Richard Keery. Ta se podílela například na dvou emisích zelených dluhopisů pro jednu realitní společnost, každou v objemu 750 milionu eur. „Zájem na trhu o tento typ finančního instrumentu je obecně velice silný. Na českém trhu je poměrně hodně volných peněz a naši klienti hledají možnosti, jak diverzifikovat své investice. Nákup zelených dluhopisů je pro ně významná příležitost,“ říká Keery.

Přečíst článek

Reklama

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Raketová inflace přiměla ECB po jedenácti letech zvýšit sazbu. Konečně, říkají experti

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,5 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od roku 2011.

Přečíst článek

zlato, zlaté slitky

Zlato je na více než ročním minimu. Další ochromující úder mu uštědří ECB

Cena zlata ve čtvrtek na světových trzích klesla nejníže od loňského března. Kolem poledne kov ztrácel zhruba 0,8 procenta a jeho cena se pohybovala kolem 1682 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři čekají, zda a o kolik dnes Evropská centrální banka (ECB) zvýší základní úrokové sazby. Vyhlídka na zdražování peněz ze strany velkých centrálních bank totiž snižuje atraktivitu zlata, které žádné úroky nenese.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Burzovní palác

České akcie letos investorům prodělaly kalhoty. Brutálně propadly banky, ČEZ i Pilulka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme