Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Británie strádá? Počet miliardářů klesl nejprudčeji za desítky let

Británie strádá? Počet miliardářů klesl nejprudčeji za desítky let
Profimedia
 ČTK

Britský deník The Sunday Times, který přehled majetku 350 boháčů ve Spojeném království vydává od roku 1989, letos napočítal o devět miliardářů méně. Celkové jmění všech umístěných pak odhadl na 772,8 miliardy liber (22,8 bilionu korun).

V Británii za rok klesl počet miliardářů ze 165 na 156, což je nejprudší pokles za 37 let. Napsal to web stanice BBC s odkazem na každoročně vydávaný žebříček nejbohatších lidí v Británii The Sunday Times Rich List (STRL).

Britský deník The Sunday Times, který přehled majetku 350 boháčů ve Spojeném království vydává od roku 1989, letos napočítal o devět miliardářů méně. Celkové jmění všech umístěných pak odhadl na 772,8 miliardy liber (22,8 bilionu korun).

Na první příčce je rodinný klan Gopiho Hindujy specializující se na bankovnictví a dopravu. Jeho jmění se odhaduje na 35,3 miliardy liber. Na druhém místě jsou s majetkem 26,8 miliardy bratři David a Simon Reubenovi, kteří působí v kovoprůmyslu. Třetí se s 25,7 miliardy umístil Leonard Blavatnik, který je většinovým vlastníkem amerického hudebního vydavatelství Warner Music Group.

Největší, čtvrtinový pokles majetku (o 6,4 miliardy liber), zaznamenal spolumajitel fotbalového klubu Manchester United Jim Ratcliffe, zatímco jmění nejvíce narostlo (o 6,1 miliardy) bratrům Igorovi a Dmitrymu Bukhmanovým, kteří stojí za firmou Playrix vytvářející mobilní hry. Devětatřicetiletý Dmitry je také nejbohatší člověk v seznamu lidí pod 40 let.

Novými jmény na seznamu jsou například manželé Mark a Lindy O'Hareovi operující v americké investiční společnosti BlackRock (1,8 miliardy liber, 92. pozice) nebo americká komička a moderátorka Ellen DeGeneresová (363 milionů liber, 339. příčka), která se do Británie přistěhovala loni na podzim.

Mezi dalšími známými osobnostmi byli závodník Lewis Hamilton, fotbalista David Beckham s manželkou, zpěvačkou Victorií, nebo hudebník Elton John. Nejmladší osobou na seznamu je zpěvačka Dua Lipa, která má ve svých 29 letech majetek přibližně 115 milionů liber.

O 20 příček si polepšil britský král Karel III., jehož majetek vzrostl o 30 milionů na celkových 640 milionů liber díky zděděným prostředkům z investičního portfolia jeho matky, královny Alžběty II. Britský monarcha také získává peníze ze soukromého majetku v Lancasterském vévodství a z nemovitostí v centru Londýna.

Britský král Karel III.

Král Karel III. loni zbohatl takřka o miliardu. I tak je stále 27 Čechů bohatších než on

Majetek britského krále Karla III. se loni rozrostl na 640 milionů liber, což odpovídá zhruba devatenácti miliardám korun. Panovník tak zbohatl zhruba o 890 milionů korun a je nyní stejně bohatý jako bývalý ministerský předseda Rishi Sunak a jeho choť. Platí, že 27 celkem Čechů má i tak ještě rozsáhlejší majetek než Karel III. V britském žebříčku nejbohatších je král ovšem až na 238. příčce.

Přečíst článek

Miliardáři naučili Čechy toužit po zahraničních nemovitostech

Mít vlastní byt či dům v zahraničí chce stále více Čechů. Zatímco ti nejbohatší si kupují honosná sídla na luxusních adresách nebo investují do gigantických resortů, další se spokojí s vilkami a byty. Ideálně u moře nebo sjezdovky.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Od Jindřicha VIII. ke Křetínskému. Jak vypadalo půltisíciletí Royal Mail, kterou chce český podnikatel koupit

Přečíst článek
Doporučujeme