Reklama

Bitcoin trhl dubnový rekord. Nakopl ho nový bitcoinový fond

Bitcoin, ilustrační foto
Photostockeditor
Zdeněk Pečený

První obchodní den přinesl očekávanému ETF fondu s opcemi na bitcoin zájem investorů a slušné zhodnocení. Sama kryptoměna ve středu odpoledne trhla cenový rekord. Krátce před 17.00 se prodával zhruba za 66 857 dolarů za virtuální minci.

Reklama

První bitcoinový fond obchodovaný na newyorské burze má za sebou úspěšný první den. Takzvaný ETF fond společnosti ProShares během včera posílil o téměř pět procent. Zájem o obchodování byl enormní. „Objemy obchodů jsou obrovské,“ citoval Bloomberg Willa Hersheyho, šéfa společnosti Roundhill Investment.

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes vystoupila na rekordních 66 975 dolarů (1,47 milionu korun), a výrazně tak překonala maximum z letošního dubna. Ukazují to záznamy na specializovaném serveru CoinDesk. Krátce před 17.00 SELČ se bitcoin prodával zhruba za 66 857 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval přes 6,7 procenta.

Fond s názvem Bitcoin Strategy první den obchodování zakončil na hodnotě 41,89 dolaru a připsal si tak 4,89 procenta. Bitcoin Strategy je navázaný na futures kontrakty nebo kontrakty spekulující na budoucí hodnotu nejznámější kryptoměny, které se obchodují na chicagské burze, ne na bitcoin samotný. To znamená, že výkony fondu a kryptoměny samotné se nemusejí vyvíjet v tandemu. To zklamalo některé dlouhodobé investory, kteří doufali, že burzovní fondy by byly navázány na samotnou virtuální měnu.

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond

Rekordní cena, které dosáhl letos 14. dubna, představuje necelých 65 tisíc dolarů. Už dnes nebo v tomto týdnu bitcoin tuto „cenovku“ může trumfnout.

Přečíst článek

Během příštích dvou týdnů by mělo začít burzovní obchodování s bitcoinovými fondy dalších firem. První na řadě by měly být fondy společností Valkyrie Investments, Invesco a VanEck. „Spuštění bitcoinových fondů obchodovatelných burze pomůže celému odvětví kryptoměn a ještě více zvýší povědomí o něm,“ řekl CNBC Anthony Bertolino, viceprezident společnosti iTrustCapital. „Fond Bitcoin přiblíží úplně novému typu investorů.“

Reklama

Investoři očekávají, že cena bitcoinu se bude nadále zvyšovat a že kryptoměna se dočká obecného přijetí.

Splněný sen

Správci aktiv a obchodníci o kryptoměnové ETF usilovali několik let v naději, že vydělají na rostoucích cenách virtuálních měn. Zhruba od roku 2017 několik firem žádalo americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) o posvěcení ETF fondů s kryptoměnou, ale všechny jejich návrhy byly zamítnuty. Situace se začíná obracet až nyní. Řada finančních poradců klientům dnes již radí malou část portfolia investovat do kryptoměn a právě ETF fondy by byly tou nejideálnější formou.

Bitcoin, ilustrační foto

První bitcoinový fond přichází. Kryptoměna útočí na rekord

Nejznámější kryptoměna bitcoin tento týden nekompromisně atakuje svůj půl roku starý rekord. Bitcoin se během pátečního obchodování přiblížil hranici 63 tisíc dolarů. Nadohled od dosavadního rekordu z dubna, kdy se virtuální měna prodávala za 64,9 tisíce dolaru.

Přečíst článek

Bitcoinové ETF fondy nebudou nakupovat kryptoměnu přímo, a to kvůli regulátorům. To podle mnohých analytiků přinese zásadní nevýhodu investování do kryptoměn pomocí ETF. Fondy budou muset neustále obnovovat futures kontrakty, protože mají omezenou platnost. To by mohlo fondu přinést ztráty, když budou muset nakoupit nové kontrakty za podstatně vyšší ceny než ty původní. Nemají ale příliš na výběr, protože SEC by fond investující přímo do kryptoměn s největší pravděpodobností nepovolila. Burzy a platformy pro obchod s virtuálními měnami totiž nepodléhají její regulaci.

Spuštění prvního veřejného bitcoinového fondu táhne v posledních dvou týdnech cenu kryptoměny vzhůru. Pohybuje se těsně pod rekorní hodnotou z dubna, kdy dosáhl skoro 65 tisíc dolarů. 

>>>>>>Zajímáte se o investice do kryptoměn? Čtěte zde<<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme