Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Akcie Raiffeisenbank, UniCredit a Société Générale padají. Měly nainvestováno v Rusku

Raiffeisenbank
Dušan Kütner / Newstream
Tereza Zavadilová
tzv

Reklama

Evropské akcie kvůli tvrdým protiruským sankcím zahájily obchodování asi dvouprocentním propadem.  Nejvíce ztrácejí banky s vazbami na Rusko, zejména rakouská Raiffeisen Bank, italská UniCredit a francouzská Société Générale. Raiffeisenbank na začátku obchodování v pondělí ztratila 18 procent, UniCredit a Société Générale o deset procent.

Lidé se v petrohradském bankomatu snaží vybírat peníze

Úroky v Rusku vyskočily na 20 procent, začínají zdražovat hypotéky

Centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2003. Ruští makléři mají zákaz prodávat zahraniční cenné papíry, rubl se prudce propadá.

Přečíst článek

Na zmíněné evropské banky zprostředkovaně dopadly sankce proti Rusku, nejvíce vyřazení mocnosti ze systému zahraničních plateb SWIFT. Evropské banky mají masivní pohledávky v Rusku: podle EBA tři banky drží podnikové i retailové úvěry dohromady za 36 miliard eur, přičemž každá z bank má v bilanci více než deset miliard eur. Banky budou teď pravděpodobně muset na ohrožené úvěry vytvářet opravné položky, protože kvůli prudce klesajícímu rublu i omezení přeshraničních plateb je splácení úvěrů těžce ohroženo. 

Před brněnskou pobočkou banky Sberbank na náměstí Svobody se 25. února 2022 ráno tvořila fronta. Uvnitř byli zaměstnanci plně vytížení rušením účtů a venku čekalo dalších zhruba 20 lidí. Lidé tak reagují na konflikt na Ukrajině, nechtějí už mít dále peníze na účtech ruské banky. Mimo jiné ve čtvrtek oznámil rušení účtů i Jihomoravský kraj.

EU nechává zmrazit část ruské Sberbank. ČNB odebere licence české pobočce

EU nechává zmrazit tři evropské divize ruské banky Sberbank, ovládané ruským ministerstvem financí. Zmrazení se týká rakouské Sberbank Europe, pod niž spadá i česká Sberbank CZ, a také dvou jejích divizí, slovinské a chorvatské. Klienti tak nemohou vybírat své vklady, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme